Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
      Tıkla
ANASAYFA AMAÇ ÇALIŞILAN YOLLAR KAPALI YOLLAR YOL DURUMU HAVA DURUMU GENEL AKADEMİK ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM TÜRKÇE ENGLISH
GENEL BİLGİLER: Yola Tanımları ; Yol Uzunlukları ; Necatibey Metro İstasyonu ;  Marmaray Projesi ; Wonderland Eurasia-Ankapark ; Ard Germe (Post Tension) ; İzmit Körfez Geçişi Osmangazi Köprüsü ; Malazgirt Bulvarı ; Yavuz Sultan Selim Köprüsü Betonarme ve Çelik İmalatlar ; Avrasya Tüneli ; Kanal İstanbul ; Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ATG ; Ankara Panoramik Fotoğraflar ; Tünel Delme Makinesi TBM ; Batıkent-Sincan Metrosu ; Kızılay-Çayyolu Metrosu ; İstanbul Üç Katlı Büyük Tüneli ; Yenimahalle-Telsizler-Şentepe Teleferik Hattı ; Atatürk Kültür Merkezi-Kızılay Metro Hattı ; Çanakkale Boğazı Köprüsü ; Karayolu Güvenliği ve Bileşenleri ; ULUSAL LİTERATÜRDE YAYIMLANMIŞ YAZILARIM ; Ankara Keçiören Metrosu ; Kızılay-Dikmen-TRT Metro Hattı Önerisi ; Ankara Haberleri ; İstanbul Haberleri ; İstanbul Çamlıca TV Vericileri Kulesi ; Kamu Yönetiminde Kifasetsiz Muhterislik ; Ankara Harikalar Diyarı ; Yusufeli Barajı ve HES ; İstanbul Atatürk Kültür Merkezi ; Ankara Atakule ; Mogan Park ; Camiler ; Karız Kanalları - Çin ; Kömürhan Köprüsü ; GENEL BİLGİLER
AKADEMİK ÇALIŞMALARIM: KONFOR ESASLI GÜZERGAH ANALİZİ ; TÜRKİYE KARAYOLLARININ GELECEĞİNDE AVRUPA BİRLİĞİ ETKİSİ ; YOL DURUMU YÖNETİM SİSTEMİ ; YOL DURUMU HABER KUŞAĞI ; OTOYOL YÜZEY SUYU DRENAJI ; AVRUPA ÜLKELERİNDEKİ TÜNEL GÜVENLİĞİ MEVZUAT DÜZENLEMELERİ VE UYGULAMALARI ; KARAYOLU TÜNELLERİNİN SINIFLANDIRILMASI ; KARAYOLU ALTYAPISI GÜVENLİK YÖNETİMİ SİSTEMİNİN BİLEŞENLERİ ; KARAYOLU AĞI İÇİN GÜVENLİK TEFTİŞİ GEREKLİLİKLERİ VE UYGULAMALARI ; KARAYOLU ALTYAPISI GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ ;  KÖŞEM YAZILARIM : ÖĞRETMEK ; PAYLAŞMAK ; KONUŞMAK VE YAZMAK ; KÖŞEM YAZILARIM
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
GENEL BİLGİLER
 
Copyright ©2009 Mehmet Gürsoy
KÖŞEM Yazıları (14.10.2019-07.04.40)


ÖĞRETMEK ; “Birilerine, bilmedikleri bir konuda bilgi ve beceri kazandırmak” olarak açıklanan öğretmek fiilinin eyleme dönüşebilmesi, ‘öğretme’ olayının gerçekleşebilmesi için üç unsur gerekiyor; ‘birileri’, bunların bilmedikleri bir ‘konu’ ve kazandırılacak ‘bilgi ve beceri’.  Öncelik sıralaması öğretme olayının gerçekleşeceği ortama göre değişir. Örneğin kurs ortamında öncelikle birilerinin, öğrenicilerin olması,  daha geniş ortamlarda bilgi ve beceriyi önceden kazanmış öğretici birinin bulunması, bireysel veya birkaç kişilik ortamlarda ise bilinmeyen bir konunun olması gerekir. Unsurlardan birinin eksik olması öğretme eylemini başarısız kılar, ortaya sohbet, genel diyalog, gevezelik ve bazen de anlamsız tartışmalar, inatlaşmalar çıkar.

Beşikten mezara kadar sürecek olan eğitim-öğretim yolculuğunda en önemli unsurun öğretici olduğu ortaya çıkıyor. Eğer öğretici, yeterince bilgili, donanımlı ve hatta uygulamadan, uygulanmış bilginin sonuçlarından yoksun ise veya öğretme metodu, tarzı, tavrı öğrenici gruba uygun değil ise öğrenme eyleminden beklenen fayda sağlanamıyor. Bilgi küpü olarak bilinen, çok fazla donanımlı olan kişilerin iyi bir öğretici olamadıklarını, çok iyi öğrenici olmalarına rağmen beklenen öğretimi veremediklerini, küpten sızanın yetersiz olduğunu görüyoruz. 

Öğretmede büyük önem taşıyan diğer unsur ise öğrenici grubun genel bilgi ve öğretilmeye çalışılan konuya ilgi düzeyi oluyor. Eğer öğretici, grubun düzeyine dikkat etmeden, daha çok teorik, uygulama örnekleri vermeden,  pratiğe dökülmemiş, canlandırması kolay olmayan, sürekli kafada sorular oluşturan bir üslup ile devam ederse öğrenicinin ilgisi, isteği, dikkati dağılmakta, kağıt çiziktiren, dışarıyı seyreden, görmeyen-duymayan sadece bakan birileri ile hayallerde gezilen bir ortam oluşuyor ki beklenen verim asla sağlanamıyor. 

Dikkat edilirse, öğretmen, öğrenci, sınıf, okul kelimeleri hiç kullanılmadı. Anlatmaya çalışılan, her birimizin öğretici olabileceğimiz okul dışındaki ortamlara yönelik genel bir çerçeve çizmek, bilgi ve becerimizi birileri ile paylaşırken, öğretme eyleminin başarısına katkı sağlamaktır. HERŞEYİ DEĞİL, BİLDİĞİNİZİ ÖĞRETİNİZ.


PAYLAŞMAK ; İnsanoğlu, can bedene girdiğinden itibaren sürekli bir “öğrenme” çabası içinde buluyor kendini.  Bazı bilgilerin genetik olarak geçtiği, yaratılışında zaten var olduğu da biliniyor. Dolayısıyla ilk bilgileri aile ortamından almaya başlayan bebek, çocukluğunda çevre ve okul yoğunluklu öğrenme dönemlerinden geçiyor. Hayat okulunda ve iş hayatındaki tecrübeler bilgi birikimini destekleyerek kültürlü, donanımlı bireyler ortaya çıkması bekleniyor. İlerleyen yaşlarda ise daha bir analizci, filozof, çok konuşan, az okuyan-yazan döneme giriliyor. Unutkanlık dönemi ise dünyaya vedanın işaretlerini içeriyor.

Daha doğmadan başlayan bilgi birikiminin her vesileyle birileriyle, toplumla ve hatta dünya ile paylaşılması büyük önem taşıyor. Bilgi ve tecrübelerimizi başkalarına aktarmak, aydınlatmak, yol göstermek, pencere açmak, bir fikir-kıvılcım-merak oluşturabilmek çok güzel, bunu karşılık beklemeden yapabilmek ise ayrıca değerli, erdemli bir davranış. Bilgi, birikim insanda yüktür, zamanla daha da ağırlaşır. Paylaşmak, bilginin zekâtıdır, kişiyi hafifletir, faydalı olmanın gururunu yaşatır. Paylaşmaktan uzak durmak, ‘sadece ben bileyim, bana sorsunlar, mecbur kalıp bana gelsinler’ mantığı günümüz toplumsal yaşamında ve çalışma hayatında yeri olmayan, olmaması gereken, insani kabul edilmeyen bir davranış biçimidir. Kişi, kendini yetiştirme ve donanımı konusunda gösterdiği çabanın çok daha fazlasını birikimlerini paylaşmak için de göstermelidir ki bilgeliğine bilgelik katabilmiş olsun.

Hayatımızın her döneminde, bildiğimiz, öğrendiğimiz bir konuyu, kitap yazıp yayınlayamasak da, doğru ve gerçek şekilde yakın çevremizle paylaşarak bilen sayısını hızla arttırabilir, sosyal medya dahil her ortamda paylaşarak büyük kitlelere ulaşmasını sağlayabilir, domino etkisi ile dünyaya yayabiliriz. Veda ederken, yüzlerce, binlerce kitabı doldurabilecek “paylaşım” büyüklüğüne ulaşabiliriz. Paylaştıkça çoğalmış bilgi ile dünyanın geleceğine katkı sağlamış, kıvılcımlardan ışık kaynaklarına geçişin kapılarını açmış olabiliriz. DÜNYANIN BİLGİ HAVUZUNDA KIRINTILARIMIZ BULUNSUN. 07.10.2019


KONUŞMAK VE YAZMAK ; Bilgiye ulaşımın çok kolaylaştığı günümüz dünyasında herkes her konuda çok fazla bilgi sahibi oldu, oluyor. Bilgili insanlardan oluşan bir toplumda, karşılıklı etkileşim ve paylaşımla bilgi daha da çoğalacak, bir mumun diğer mumları tutuşturması gibi çok daha aydınlık topluluklar oluşacak. Bu aydınlanma, evdeki çocukların eğitimi, yetişmesi ve daha kültürlü olmalarının da önünü açarak, bildiğimizi aktarıp bilmediğimizi öğrenerek sosyo-kültürel gelişimimizi, değişimimizi hızlandıracak.

Ancak, bu güzelliğin içinde aksayan ve maalesef olumsuz görünen hususlar da bulunuyor. Bilgiye “okuyarak” değil “dinleyerek” ulaşmaya, sosyal medyadaki “yorumlardan” erişmeye çalışıyoruz, daha kolayımıza geliyor. Kimse konuştuğu için ücret ya da telif hakkı istemiyor. Bu yolla kültürlü bir toplum olunamaz, olsa olsa geveze, dedikoducu bir toplum olunur ki maalesef genel karakterimiz buna da çok uygun. “Ya hayr söyle ya da sus”, “boş teneke çok ses çıkarır” gibi atasözlerimiz daima aklımızda olmalı. Her konuda bilgili görünmek ve ahkam kesmek yerine doğru bilgileri aktarmak, kuru gürültü yerine katkı sağlamak gerekli.

İnsan toplumsal bir varlık, yeme-içme gibi konuşmaya da ihtiyacı var. Ancak, “konuşmak” için en az bir kişi daha gerekirken “yazmak” için gerekmiyor. Üstelik çok daha fazla insana, hatta çeviri programları ile yabancı toplumlara dahi erişebilme imkanı oluşuyor. Konuşan-dinleyen bir toplumdan ziyade yazan-okuyan bir toplum, doğru bilgilerle donanmış, yalandan-yanlıştan uzak aktarımlar yapan, her türlü gelişime katkı sağlayan bireyler olmalıyız. Az veya çok demeden, imkan bulunan her yerde, dergilerde, sosyal-medyada birileri için YAZIN. Yazılanlar doğru, dürüstçe, birleştirici, geliştirici, işe yarar olsun. Genel ifadeler yerine özel detaylar, farklı bakış açıları içersin, katma değer üretsin, kıvılcım olsun, başkalarının girebileceği kapılar açsın, yeni bir düşünme, gelişme alanlarına yol olsun. Unutmayalım, SÖZ UÇAR YAZI KALIR. 01.10.2019

57 : Kömürhan Köprüsü ( 08.10.2019 )
56 : Köşem Yazıları Metni ( 14.10.2019 )
55 : KÖŞEM Yazıları ( 14.10.2019 )
54 : Karız Kanalları - Çin ( 14.06.2019 )
53 : Camiler ( 11.09.2019 )
52 : Akademik Çalışmalar Kayan Yazı Metni ( 07.05.2019 )
51 : Genel Bilgi Kayan Yazı Metni ( 04.10.2019 )
50 : Mogan Park - Gölbaşı / Ankara ( 08.04.2019 )
49 : Atakule- Ankara ( 12.04.2019 )
48 : Atatürk Kültür Merkezi - İstanbul ( 04.04.2019 )
47 : Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı - Artvin ( 19.06.2019 )
46 : Harikalar Diyarı ( 02.04.2019 )
45 : Kamu Yönetiminde Dunning-Kruger (Kifayetsiz Muhterislik) ( 20.03.2019 )
44 : KAPALI YOLLAR Kayan Yazı Metni ( 16.10.2019 )
43 : İstanbul Çamlıca Televizyon Vericileri Kulesi ( 11.07.2019 )
42 : İSTANBUL HABERLERİ ( 25.04.2019 )
41 : ANKARA HABERLERİ ( 16.10.2019 )
40 : Kızılay-Dikmen-TRT Metro Hattı Önerisi ( 16.10.2019 )
39 : Ankara Keçiören Metrosu ( 08.01.2017 )
38 : Ulusal Literatürde Yayımlanan Yazılarım ( 17.12.2018 )
37 : Karayolu Güvenliği ( 01.08.2018 )
36 : Çanakkale Boğazı Geçişi (ÇANAKKALE 1915 Köprüsü) ( 27.09.2019 )
35 : Ankara Atatürk Kültür Merkezi-Kızılay Metrosu ( 23.09.2019 )
34 : İstanbul Boğazı Yavuz Sultan Selim Köprüsü - Çelik İmalatlar ( 09.05.2018 )
33 : Ankara Yenimahalle-Telsizler-Şentepe Teleferik Hattı ( 02.10.2019 )
32 : İstanbul 3 Katlı Büyük Tüneli ( 06.12.2015 )
31 : Eyfel Kulesi - Paris/FRANSA ( 12.11.2014 )
30 : Ankara-Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) ( 27.08.2014 )
29 : Kızılay-Çayyolu Metrosu (Ankara) ( 26.09.2019 )
28 : Batıkent-Sincan Metrosu (Ankara) ( 26.02.2019 )
27 : Tünel Delme Makinesi TBM ( 11.02.2019 )
26 : Ankara Panoramik Fotoğrafları ( 14.10.2019 )
25 : Dünya Metroları ( 30.09.2013 )
24 : SPONSORLAR LİSTESİ ( 10.03.2015 )
23 : Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ( 02.04.2019 )
22 : Kanal İstanbul ( 25.04.2019 )
21 : AVRASYA Tüneli ve Bağlantı Yolları (Kazlıçeşme-Göztepe) İstanbul ( 15.04.2019 )
20 : Ankara Kızılay-Yaşamkent Metrosu Önerisi ( 11.05.2018 )
19 : Amaç ve Teşekkür ( 09.09.2017 )
18 : İstanbul Boğazı Yavuz Sultan Selim Köprüsü - Betonarme İmalatlar ( 09.05.2018 )
17 : Eskişehir Yolu-Konya Yolu Bağlantısı: 1071 Malazgirt Bulvarı ( 12.04.2014 )
16 : Kişilik Testi ( 11.04.2013 )
15 : İzmit Körfezi Geçişi Köprüsü (OSMAN GAZİ Köprüsü) ( 14.05.2019 )
14 : Post Tension-Ard Germe ( 10.09.2019 )
13 : WONDERLAND EURASIA (ANKAPARK) ( 11.04.2019 )
12 : Marmaray Projesi ( 20.03.2019 )
11 : Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Metro İstasyonuı-Ankara ( 08.01.2017 )
10 : Mühendislerin Mutluluk Eğrisi ( 09.06.2015 )
9 : Necatibey Metro İstasyonu - Ankara ( 20.05.2014 )
8 : ESKİŞEHİR ( 14.01.2019 )
7 : Araç Satış İlanı örneği :) ( 08.06.2012 )
6 : Konfor Esaslı Güzergah Analizi : Ankara-Antalya Örneği ( 05.03.2019 )
5 : Depremde Kurtulanlar ( 26.10.2011 )
4 : SES CD.si Oluşturma ( 18.06.2011 )
3 : LAGUNA II ( 06.12.2013 )
2 : Yol Uzunlukları ( 25.03.2014 )
1 : Yol Tanımları ( 03.02.2009 )
 
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
KAPALI YOLLAR : 16.10.2019 10:18:40 itibarıyla  ; 59-55 Tekirdağ-Liman ( 0-6 ) km.leri arası KAPALI ;  TUNCA KÖPRÜSÜ (Edirne) ( 0-0 ) km.leri arası KAPALI ; 45-10 Demirci-Selendi (Ulaşım Demirci-Esenyurt yolu üzerinden sağlanmaktadır.) ( 0-15 ) km.leri arası KAPALI ; 64-52 Eşme Güney İl Yolu ( 6-7 ) km.leri arası KAPALI ; 28185 İhsaniye-Döğer ( 15-17 ) km.leri arası KAPALI ; 42-29 Ereğli-Halkapınar ( 2-5 ) km.leri arası KAPALI ; 42-59 Bozkır-Alacabel ( 14-30 ) km.leri arası KAPALI ; 33-60 Beşçatal-Sarıkavak ( 26-27 ) km.leri arası KAPALI ; 33-01 Tarsus-Çamlıyayla ( 10-12 ) km.leri arası KAPALI ; 31-78 Osmaniye OSB-BOTAŞ Tesisleri ( 0-5 ) km.leri arası KAPALI ; 827-01 Reyhanlı-Cilvegözü ( 42-45 ) km.leri arası KAPALI ; 27-75 Osmaniye-Fevzipaşa ( 0-6 ) km.leri arası KAPALI ; 02-57 Çağlayancerit-Gölbaşı yolu ( 0-2 ) km.leri arası KAPALI ; 01-02 Kozan-Mansurlu (Marangeçili mevki) ( 50-51 ) km.leri arası KAPALI ; 815-02 Tufanbeyli-Feke ( 55-56 ) km.leri arası KAPALI ; 23-29 Elazığ-Maden (Ulaşım Belediye İmar yolundan sağlanmaktadır.) ( 0-1 ) km.leri arası KAPALI ; 850-10 Erkenek tünel bağlantı yolu ( 72-76 ) km.leri arası KAPALI ; 21-04 Kulp-Muş ( 50-91 ) km.leri arası KAPALI ; 73-51 Fındık-Şırnak ( 3-13 ) km.leri arası KAPALI ; 56-50 Siirt-Bağgöze ( 28-30 ) km.leri arası KAPALI ; 687-02 Başlar-Beydiğin-Taşağıl ( 33-44 ) km.leri arası KAPALI
anasayfa | amaç | çalışılan yollar | kapalı yollar | yol durumu | hava durumu | genel | akademik | ziyaretçi defteri | iletişim | ENGLISH | haber-gazete | gezenti rehberi | Ankara'dan
Whatsapp'ta paylaş Yazdır Yazdır
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla