Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
      Tıkla
ANASAYFA AMAÇ ÇALIŞILAN YOLLAR KAPALI YOLLAR YOL DURUMU HAVA DURUMU GENEL AKADEMİK ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM . TÜRKÇE ENGLISH
GENEL BİLGİLER: Yola Tanımları ; Yol Uzunlukları ; Necatibey Metro İstasyonu ;  Marmaray Projesi ; Wonderland Eurasia-Ankapark ; Ard Germe (Post Tension) ; İzmit Körfez Geçişi Osmangazi Köprüsü ; Malazgirt Bulvarı ; Yavuz Sultan Selim Köprüsü Betonarme ve Çelik İmalatlar ; Avrasya Tüneli ; Kanal İstanbul ; Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ATG ; Ankara Panoramik Fotoğraflar ; Tünel Delme Makinesi TBM ; Batıkent-Sincan Metrosu ; Kızılay-Çayyolu Metrosu ; İstanbul Üç Katlı Büyük Tüneli ; Yenimahalle-Telsizler-Şentepe Teleferik Hattı ; Atatürk Kültür Merkezi-Kızılay Metro Hattı ; Çanakkale Boğazı Köprüsü ; Karayolu Güvenliği ve Bileşenleri ; ULUSAL LİTERATÜRDE YAYIMLANMIŞ YAZILARIM ; Ankara Keçiören Metrosu ; Kızılay-Dikmen-TRT Metro Hattı Önerisi ; Ankara Haberleri ; İstanbul Haberleri ; İstanbul Çamlıca TV Vericileri Kulesi ; Kamu Yönetiminde Kifayetsiz Muhterislik ; Ankara Harikalar Diyarı ; Yusufeli Barajı ve HES ; İstanbul Atatürk Kültür Merkezi ; Ankara Atakule ; Mogan Park ; Camiler ; Karız Kanalları - Çin ; Köşem Yazıları-1 ; Kömürhan Köprüsü ; Söğütözü Yeraltı Otoparkı ; AŞTİ-Bağlıca-Yapracık Yolu ; Anıtkabir ; Köşem Yazıları-2 ; Galataport ; Akkuyu Nükleer Güç Santralı ; Köşem Yazıları-3 ; Misafir Yazarlar ; GENEL BİLGİLER
AKADEMİK ÇALIŞMALARIM: KONFOR ESASLI GÜZERGAH ANALİZİ ; TÜRKİYE KARAYOLLARININ GELECEĞİNDE AVRUPA BİRLİĞİ ETKİSİ ; YOL DURUMU YÖNETİM SİSTEMİ ; YOL DURUMU HABER KUŞAĞI ; OTOYOL YÜZEY SUYU DRENAJI ; AVRUPA ÜLKELERİNDEKİ TÜNEL GÜVENLİĞİ MEVZUAT DÜZENLEMELERİ VE UYGULAMALARI ; KARAYOLU TÜNELLERİNİN SINIFLANDIRILMASI ; KARAYOLU ALTYAPISI GÜVENLİK YÖNETİMİ SİSTEMİNİN BİLEŞENLERİ ; KARAYOLU AĞI İÇİN GÜVENLİK TEFTİŞİ GEREKLİLİKLERİ VE UYGULAMALARI ; KARAYOLU ALTYAPISI GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ :  AKADEMİK ÇALIŞMALARIM KÖŞEM YAZILARIM : ISRAR ; GIPTA ; TEMEL ; ZEMİN ; HASRET ; SEVİYE ; HEDEF ; ZIRVA ; ZEKA VE AKIL ; İYİ Kİ ; KEŞKE ; YETER ; İLHAM ; VEFA ; FARK ; HAFIZA ; HİÇ ; HAYAL ; SONSUZLUK ; VERİM ; MENFAAT ; KÖSTEK ; BUGÜN NE YAPTIN ; İNSAF ; GÜÇ ; HAKİMİYET ; YASAK ; AHESTE ; DERS ; BUGÜN NE İÇİN ; ÇAĞRIŞIM ; DUA ; ADALET ; SAĞLIK ; HIRS ; KIZMAK ; TECRÜBE ; DENGE ; YÖNETİŞİM ; ÇAN EĞRİSİ ; MERAK ; BEKLENTİ ; ÇALIŞMA AHLÂKI ; MESLEK AHLÂKI ; ÇARE ; DESTEK ; KATKI ; MERHAMET ; SABIR ; KISKANÇLIK ; BEKLEMEK ; GÜN : PLANLAMA ; BÜYÜKLENMEK ; İNANÇ VE İMAN ; ZALİM VE MAZLUM ; TEK YÜZLÜLÜK VE ÇOK YÜZLÜLÜK ; YANLIŞ VE YALAN ; BAKMAK VE GÖRMEK ; ÖĞRENMEK ;  ÖĞRETMEK ; PAYLAŞMAK ; KONUŞMAK VE YAZMAK ; KÖŞEM YAZILARIM
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
GENEL BİLGİLER
 
Copyright ©2009 Mehmet Gürsoy
Tıkla
KÖŞEM Yazıları-1 (06.06.2021-14.56.08)

KÖŞEM Yazıları ; http://www.yoldurum.com/inc/mgphp/kosem.php

19) ÇARE ; “Hayat zor” hepimizin çokça kullandığı, üzüntü, keder ve sıkıntılı halimizi fazla da abartmadan dile getirdiğimiz bir deyim. Aslında, zorluk doğarken başlıyor ki dünyaya, ciyak ciyak bağırarak geliyoruz. Bahşedilen ömür boyunca sıkıntı-huzur, tasa-neşe, keder-mutluluk iç içe, yan yana yer alırken, kişilik yapısına bağlı olarak genellikle üzüntüler akılda kalıyor, ileriki yıllara taşınıyor, bazıları bir tecrübe olarak yeni nesile aktarılıyor, alınan ders başımızda bir tel ak saç oluyor. 

Zor zamanlar, bir "çare" arayışına sürüklüyor insanı ve en yakınında bulunanlardan istemeye, beklemeye, aramaya başlıyor. Bazen buluyor desteği, ayağa kalkıp “devam” diyebiliyor, “yırttım” diyerek seviniyor, daha beterinden korunmak için dualara sarılıyor, yönünü-yolunu menzilini değiştiriyor, yeni yollar, yoldaşlar, izler, çıkışlar buluyor kendine, geride birilerinin üzeri çiziliyor. Bazen de arama çemberi genişliyor, aile dışına taşıyor, şehirler atlıyor, sosyal medya ile ülkeye ve hatta dünyaya yayılıyor, “bir umut” aranıyor, beklenen telefon bir türlü çalmıyor ve çaresizlik, en üst seviyede olması gereken moralleri yıkıyor önce, kederin üstüne keder ekleniyor, dönüşü olmayan bir yol başlıyor belki.  

Her gün, çevremizde görüyoruz, haberlerde okuyoruz, izliyoruz çare arayanları, çıkmaza düşüp çıkabilme gayreti içinde olanları. Maalesef, empati yapmadan, sıradan bir olay olarak sadece seyrediyoruz. Kimisinin çaresi parasal yardım, kimisinin kan-ilik-organ bağışı, kimisinin hukuki-polisiye bir çözüm, elindeki yükü paylaşmak bazen ve bazen de bir fikir, pencere açmak, yoluna koymak, engeli kaldırmak. İşte bu noktada insan, nerede olduğunu sadece bir an durup düşünmeli, “ne yapabilirim”in peşinden gidebilmeli. 

Çare olabilme, çözümün içinde yer alabilme fırsatı karşımıza çıktığında mutlaka değerlendirilmeli, kimseye kaptırmadan, yarışarak ve hiçbir dünyevi menfaat beklemeden el verilmeli, “denize atılan iyilik” misali değerinin bilineceğine, görüleceğine ve gerektiğinde “gereğinin” yapılacağına mutlak bir inanç içinde olunmalıdır. Sağlanan iç huzur, mutluluk doyasıya yaşanmalı, böylesine bir imkan çıktığı için şükredilmeli, gösterişe kaçmadan mütevazı ölçülerde kimseyi rencide etmeden hatta isim vermeden, üçüncü kişi ağzıyla başkasını yücelterek hayat dersi olarak paylaşılmalıdır. Aksi takdirde, imkânı var iken zamanında sağlanmamış faydanın, verilmemiş desteğin üzüntüsü ve hatta vicdan azabı bir ömür devam eder, için için yanar-kanar durur. 

BU SEFER, BELKİ ÇARE “SİZ”SİNİZ. (30.12.2019)


18) DESTEK ; “Bir cismi istenilen yerde ve istenilen pozisyonda tutabilmek için yapılan dayanak veya düzenek” olarak günlük hayatımızda kullandığımız, fakat uygulamada dozunun iyi ayarlanması gereken bir eylem biçimidir destek. Kelime, teknik anlamda özellikle inşaat mühendisliği çalışma konuları içinde “taşıyıcı sistem” ifadesi ile kullanılır ki içinde, zemin, temel, kolon, kiriş, döşeme, payanda gibi elemanlar yer alır. Böylece, istenilen bir yapı uygun desteklemeler ile güvenli bir şekilde inşa edilir, ayakta durabilir. Fazla destek işin maliyetini yükseltirken yetersizliği ise beklenen emniyetin azalmasına yapının güvensizliğine sebep olur. 

Sosyal hayatımızda, çalışma ortamında ve aile içinde çokça kullanılan ve uygulanan “destek verme”, “destekleme” eylemlerinin aslında “kıvamında” olması gerektiğini “daima” değil “bazen” yapılmasının çok daha uygun olduğunu görüyoruz. “Her gün balık vermek yerine balık tutmayı öğret” cümlesi klasik bir destekleme örneği olup derin bir anlam ifade eder. Aksi takdirde, beklentili kişiler oluşur ki ayakta durabilen değil desteksiz yaşayamayan bir toplum meydana çıkar. 

Çalışma hayatında, hedef olarak konulan bir değerin, ürünün oluşturulması için çalışanlar arasında bazen güç-kuvvet gibi fiilen bazen de danışma-sorma gibi fikren destek gereksinimleri oluşabilir. Destek talep edilen kişinin meslek ahlakı ve çalışma terbiyesini de içeren genel karakter yapısı, talebe vereceği cevap, özen ve miktarı yönünde son derece önemlidir. “Tamam, sen bırak ben hallederim” yaklaşımı ilk etapta çok yardımseverlik olarak görünse de aslında bir destekleme değil, talep edene büyük kötülük içerebilir. Böylece kişi, işini başkalarına yaptırmaya, hatta yıkmaya, satmaya alışır ki yalakalık-dalkavukluk yapmaya kadar gider ve çalışma terbiyesinde bozukluk oluşur. Bunun yerine, “nerede takıldın” ile tıkanıklığı gidermek, “sen çalış biraz, tekrar bakalım” ile gayret vermek, “gel beraber üzerinden geçelim” ile müşterek çalışmak, “çok güzel, yapabileceğini zaten biliyordum” ile övmek, takdir etmek çok daha faydalı ve geliştirici olacaktır. 

Aile içindeki “abartılı destek” ise aile üyelerini, özellikle çocukları kendi başına “balık tutamaz” duruma sürükler ki cesareti, çabayı, çalışmaktan ve üretmekten keyif almayı, "ben yaptım" gururunu yaşamayı engeller, yumurta kıramaz, kapıdan çıkamaz hale getirir. Dayanacak duvarlar örmek yerine, bireyin "tek başına" var olabilmesini sağlamak asıl amaç olmalıdır.    

FAZLA DESTEK GELİŞİMİ ENGELLER. (26.12.2019)


17) KATKI ; Evrenin içinde yer alan tüm canlı ve cansız varlıkların bir amaç için yaratılmış olduğu gerçeğinden hareketle, istisnasız hepsinin işleyen sisteme bir katkılarının olduğunu, insanoğlunun aklının alamayacağı büyüklük veya küçüklük boyutunda, hali hazırda keşfedilmiş, açıklanabilmişlerin yanı sıra “varoluş gayesi” henüz tanımlanamamış sayısız bilinmezlik erişilmeyi, çözümlenmeyi bekliyor.

Sonsuzluk boyutundan daha elle tutulur, gözle görülür dünyamız, yakın çevremiz ve kendimiz ölçeğine indiğimizde, bu katkıların boyutlarını daha kolay anlayabilir, tahlil edebiliriz. Katkıların bir çoğunu, düşünmeden hayatımızın içine aldığımızı, kullandığımızı ve yararlandığımızı görüyoruz. Sütü, yoğurda-peynire, hamuru, ekmeğe-böreğe dönüştüren mayanın bir bakteri olduğunu, uğur böceğinin yaprak bitlerini, kekliklerin keneleri yiyerek, uçan böceklerin çiçeklerin tozlanmasını sağlayarak meyve oluşumuna katkı verdiklerini biliyoruz. Kum tanelerinin cama, kaya-dağ-toz halindeki madenlerin hayatımızı kolaylaştıran maddelere, nesnelere, kap-kacak, araç-gerece dönüşümünü sağlıyoruz.

Akıl, zeka, yetenek gibi sıfatlarla donatılmış, yaratılmışların en mükemmeli olan insanoğlu,  dünyadaki serüveninde etrafını tanıyarak, keşfederek, yararlanma imkanlarını geliştirerek ve kendisi de sürekli gelişerek günümüze erişmiş, her an yeni yeni keşiflerle medeniyet havuzuna, insanlığın birikimlerine katkı sağlamaya, kazanımları arttırmaya devam ediyor. Tahminen 100 milyar insanın yaşayıp göçtüğü dünyamızın bu günkü gelişmişlik seviyesine ulaşmasında her bir ferdin katkısının olduğu inkâr edilemese de bireysel katkının büyüklüğü ve etkisi önem kazanıyor.

Refah seviyesinin yüksek olduğu günümüz dünyasında, mevcutla yetinen, kendisi veya çevresi için yeni bir şeyler yapamayan, gelişmeyen ve gelişime katkı sağlayamayan “ye-iç-yat” döngüsündeki birey, maalesef toplumun sırtında bir yüktür ancak. “Ne yapabilirim ki?” sorusuna verilecek cevap “Onu sen bulacaksın” olmalıdır. Katkı, kişinin içinden gelen, yeteneği ile açığa çıkan, kendi aklı-zekâsı ile verilen göreve, işe veya hayata yaptığı, güzelleştirici, kolaylaştırıcı, geliştirici, yenilikçi, yol açıcı, ilham verici ilaveler olup kişinin inisiyatifindedir. Katkının tarifi, şekli ve miktarı, ölçüsü önceden belirlenirse görev olur ki yapılması mecburiyet içerir. Umulan, beklenen ise kişiden yansımalar, izler olup kişinin takdirindedir. 

KATKILAR, DEĞERİNİZİ ARTTIRIR. (23.12.2019)


16) MERHAMET ; “Bir canlının başka bir canlı veya nesnenin içinde bulunduğu durum karşısındaki acıma, üzüntü duygusu” olarak tanımlanan merhametin, sadece insanlara has olmadığı hayvanların da bu duyguyu taşıdıkları, bazen insanın tepkisiz kaldığı durumlarda insandan çok öte merhametli davrandıklarını görüyoruz. Her canlının yaratılışında var olan merhametin ortaya çıkışındaki çabukluk, büyüklük ve isteklilik; karakter yapısı, yetişme tarzı, kültürü, inancı, sevgisi-saygısı ile belirginleşir. 

Dünyamızın her köşesinde insanın içini dağlayan, dilimiz, davranışlarımız, yanan yüreğimiz ve “sulu gözlü” olma pahasına yaşaran gözlerimizle duygularımızı açık ettiğimiz eziyet, çile haberlerini okuyoruz, izliyoruz. Yakınımızda olanlar daha bir akılda kalıcı olurken, uzakta olanlar için ancak dua ediyor, zalimlere lanet okuyabiliyoruz. Asıl değerli olan, üzüntünün kaynağını ortadan kaldırabilmek, merhem olabilmek, şiddetini hafifletebilmektir.

Yakın çevremize baktığımızda her an merhamet duygumuzla sınandığımızı görürüz; cama çarpıp duran bir sineği öldürmek yerine camı açıp çıkmasını sağlamak, bir köşede beliren karıncalara ilaç sıkmak yerine naftalin gibi kokar bir madde ile uzaklaştırmak, çiçek toprağındaki solucanın yaşamasına izin vermek, bir ağaç dalını sıkıştığı yerden kurtarıp büyümesinin önünü açmak, bazen üzerindeki taşı almak  mesela. Sokaklardaki aç-susuz kalmış, topluma emanet canlılara, parktaki börtü böceğe şefkatle yaklaşabilmek, yaratılanı yaratandan ötürü sevmektir merhamet. 

Bir insanın düştüğü veya düşürüldüğü mağduriyet ortamında yanına yaklaşabilmek, bazen istismar edilse de elinden tutup çıkarabilmektir. Zulme karşı direnmektir, zalime cephe alabilmek, “siper et gövdeni dursun şu hayâsızca akın” diyebilmektir bazen. Merhamet göstereceğim derken başka zulümlere, eziyetlere sebep olmamak, birine yardım ederken onurunu zedelememek, utandırmamaktır merhamet. Başka birini kırarak, üzerine basarak, çözüm olayım derken çözümsüzlüğe kapı açmamak, yeni mağdurlar oluşturmamak, kimseye boyun eğdirmemek, minnet ettirmemek, borçlu bırakmamak hatta hissettirmemektir amaç.

YUFKA YÜREK TAŞ KALPTEN İYİDİR. (18.12.2019)


15) SABIR ; İnsan, “hayat” denilen yolculuk sürecinde sevinç, mutluluk, huzur gibi bulutların üzerine çıkaran duyguların yanı sıra bulutların içinde kaybolmak istediği, battım bittim dediği zamanları da yaşıyor. Üzüntü, sıkıntı ve bela gibi durumlar karşısında gösterilen direnç, olumsuzlukları olumluya çevirmeye yönelik çaba ve gayretler, “sabır” olarak ifade ediliyor. Zahmetli dönemde, bir ateş topu olan tasayı, kederi soğumaya bırakıp, sebep olanlara arkayı dönmek, “zaman her şeyin ilacıdır” sözü ile sabredip uzak durarak, hele bir de Hakk’tan geldiğine inanıp imtihan kabul ederek uzaklaşılabilir ve tevekkül ederek beklenebilirse küller gibi dağıldığı görülecektir. Geride, alınmış bir ders, hayat tecrübesi, üzeri çizilen ismi-cismi unutulacaklar kalacaktır. 

Sabır, zor iştir bazen. Dişler kenetlenir, yumruklar sıkılır, yüz bembeyaz olur, gözler ateş topuna döner ki yapılacak hareket hayatı etkiler, yön verir, bu ortam genellikle uzun yılların pişmanlığına sebep olur. Gerilmiş ok, ileriye fırlasa da genelde kendine saplanır, telafisi mümkün olamayacak hasarlara sebep olur. “Pişmanım” kelimesi bir ömür sayısız defa söylenir ama oku geri getiremez artık. Eğer, vicdana yerleşmişse pişmanlık, keder dolu bir ömür geçer ki derde dönüşebilir. Oysa çözüm basittir aslında; oku bırakmamak, gerilmiş yayı boşa salmak, bir özür dilemek bazen, belki biraz gözyaşı, kaçmak-uzaklaşmak, korkmak gerekir bazen, ama her zaman Hakk’a sığınmak, dua bilinmese de sadece el açmak, acizce ama gönülden yardım istemek, aman dilemek. 

Sabır, akıl ve zekânın, sabırsızlık ise acizliğin göstergesidir. Akıl, bir çok dış etkenin, kışkırtmaların, şeytani düşüncelerin, içimizdeki intikam, hırs, zarar verme gibi kötü duyguların önüne geçtiğinde, zeka ile hızlı analizler yapılıp “şimdi ve sonrası” sorgulandığında ortaya çıkacak durumların hak-hukuk-adalet ve günah-sevap süzgeçlerinden geçirilmesi ile oluşan karar, daima selamete ve huzura eriştirir son tahlilde. Bazen anlık sabır gerekir oku bırakmamak için, tam eylemsizlik hali için, bazen zaman gerekir oku eline almayı hiç düşünmemek, sıkıntıyı küllendirmek, zerrelere bölünüp zararsızca uçuşması için. 

SABIRLA, SELAMETE KAVUŞULUR (12.12.2019)


14) KISKANÇLIK ; İnsanlar, çalışıp kazanarak ev, araba gibi maddi değerlere, doğuştan verilmiş akıl, zeka, yetenek gibi veya kişisel gelişimle edinilmiş iman, terbiye, çalışkanlık gibi manevi değerlere ve anne, baba, eş, çocuk gibi nesnel değerlere ve kıymetini sadece sahibinin bildiği değerlere sahiptirler. Başkasında olan maddi ve manevi değerlerin kendinde neden olmadığını veya kendisi için önemli olan değerlerin başkasında olmasının istenmediği duygu halleri, “olmayanı kıskanma” ve “olanı kıskanma” olarak karşımıza çıkar.  Kişi, her iki durumda, önce kendisine ve bu duygu ile gelişen diğer his ve davranışlarıyla diğer kişilere zarar verebilmektedir.

Kendinde olmayanı kıskanan kişilikler, sürekli kendisi ve diğerlerini kıyaslayarak, tüm bu değerlerin çok daha fazlasına sahip olsalar dahi karşıdakinin sahip olduklarını edinmenin veya elinden almanın peşine düşerler ki bazen hırsızlık boyutuna erişirler. Eğer, kıskanılan maddi değil ise erişim çok daha zor bazen imkansız olacağından doğrudan savaş açıp, başkasındakini kötüleme, hor görme, ezme, dedikodu ile yıpratma, manevi eziyet, moral bozmayı tercih ederek iftira, yalan ve hakareti de kullanırlar. Ancak, görünürde kısa vadede yıpranan “ezilen” olsa da orta vadede ve tabii ki ilahi düzeyde kaybeden daima kıskanç “ezikler” cephesidir.

Sahip olduklarını, sadece kendilerinin kazançları olarak gören, kendinde olanı kıskanan kişilikler, paylaşmayı, bölüşmeyi düşünmedikleri gibi başkasında olmasını dahi istemezler. Öyle ki yok etme dürtüsü ile hareket edip diğerindekini kırmaya, dökmeye hatta çalıp ortadan kaldırmaya kadar giderler. “Elinden alınma” korkusu ve endişesi taşıyan bunu çok fazla abartan, kaybetmekten korkan, saplantı boyutundaki kıskançlar önce kendisi ve yakın ailesinin huzurunu bozmakta, akıl almaz eziyetlere, şiddete, zulüm ve cinayetlere sebep olmakta, hal ve hareketleri ile çevresini tedirgin etmektedirler. 

 “Nasip-kısmet” kavramını anlayamayan, varlığın hayırlı olmasını dileyemeyen, yokluğun kişinin hayrına olduğunu kavrayamamış “kıskanç” kişiler, toplumsal huzur ve barış için potansiyel tehlikedirler.  

KISKANMA, İSTE SENİN DE OLUR (06.12.2019)


13) BEKLEMEK ; İnsan ömrü daima beklemek, beklentilere erişmek için çabalamakla geçiyor. Daha doğmadan dünyaya gelişi, verilecek sütü-mamayı, alınacak oyuncağı, okula gitmeyi, mezun olabilmeyi, meslek-iş sahibi olmayı, eş-çocuk-aile kurabilmeyi, emeklilikte dinlenmeyi, gezmeyi, torun sevmeyi, sağlıklı kalabilmeyi ve dünyadan zahmetsizce, çekmeden, çektirmeden hayırlısıyla göçebilmeyi bekliyoruz. Beklenen genellikle arzuladıklarımız olsa da, hastalık, kaza-bela gibi beklenmeyen, istenmeyenler de hayatımıza giriveriyor bazen. Küçüklerine “hayatın tuzu-biberi” derken büyükleri zor ve sıkıntılı süreçleri de beraberinde getiriyor.

Beklemek, yalnız başına, ailecek veya toplumsal olabiliyor. Kişisel beklentiler günün-ortamın şartlarına göre değişkenlik gösterirken, kişinin karakter yapısı asıl etken oluyor. Bekleme aşamasını atlayıp her şeyi istemeye başlayan doyumsuz bir kişi hele bir de yetersiz ise, ortaya “kifayetsiz muhteris” çıkıyor ki kendisine ve çevresine büyük rahatsızlıklar veriyor. “Bana da bana da” tekerlemesi çocukluk döneminde sevimli gelirken ileri yaşlardaki “çocuklaşma” sorunlara, sürtüşmelere sebep oluyor.

Beklemenin en güzel yanları ailecek bir grup olarak beklenen, büyük bir sabır sonundaki gerçekleşmeler oluyor ki süreç bile bir heyecan, bir sevinç, mutluluk dolu olabiliyor. Aileye bir bebeğin gelmesi mesela gözleri yaşartabiliyor, okuldan mezuniyet kep fırlattırabiliyor, ilk maaş yemek-tatlı ısmarlatabiliyor, hediyeler aldırtabiliyor. Askerden dönüş, şehir dışından yurt dışından, hacdan gelişler özlemleri hasretleri gideriyor. Hele bir de hastalık sürecinde tahlil sonuçlarını beklemek var ki bazen büyük bir sevince bazen büyük bir üzüntüye sebep olarak başka beklemelerin başlangıcı olabiliyor.

Beklentilerin, olumlu olumsuz gerçekleşmesi durumundaki duyguların büyüklüğü, beklenenin ne kadar mantıklı, erişilebilir olduğu ile orantılı aslında. Küçük beklentilerle kurulu bir hayattın çok daha mutlu edici olduğu, büyük beklentilerin hayal kırıklıklarına daha bir yatkın olduğunu, kişiyi çok olumsuz hallere sürüklediğini, bazen tedavi gerektirdiğini de görüyoruz. 

BEKLENTİLER “HAYIRLI” OLSUN  (02.12.2019)


12) GÜN ; Dünya üzerindeki bir noktanın güneşle tekrar aynı pozisyona gelmesi için geçen süre, gün olarak ifade ediliyor. Süre, yapılacak iş olduğunda yetmiyor, meşguliyet olmadığında da geçmiyor. Akan zamanın nasıl harcandığı, bu dünyada sayılı olan dakikalarımızın nasıl doldurulduğu büyük önem taşıyor ki hesabı verilebilsin.

Uyuma, çalışma, dinlenme olmak üzere üç parçaya ayrılabilen bir günün nasıl değerlendirileceği büyük oranda kişinin iradesine kalmış. Uyumak, vücudun en temel gereksinimi, kalp atışının minimuma indiği, tüm organların işlevlerini durdurduğu, yavaşlattığı,  hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası, ancak süresi, ömrümüzden aldığı büyüklük önem kazanıyor. Annemizin, “öğlen oldu kalk artık” diye seslendiğini, “biraz daha” istendiğini, “amma uyumuşum saat iki olmuş” dediğimizi hepimiz hatırlarız. Ömrümüzün üçte birini oluşturan uyku süresini yaşanmış saymayanları görüyoruz.

Günün çalışma dönemi, işin niteliğine göre erken ya da geç başlayabilir, süresi de kısa veya uzun olabilir. Her günümüzün yaklaşık on saatini kapsayan bu sürede yaptıklarımız hayatımızın değerini, anlamını belirliyor. Çok az insanın başarabildiği “geride bırakılanlar” ise hatırlanmamızı sağlıyor. Dolayısıyla, kendimiz, çevremiz, ülkemiz, dünyamız için neler yaptığımızın, azlığının veya çokluğunun sorumluluğunu herkes taşıyor. Kişi, varoluş gayesini bilerek, “benden bir şey olmaz”, “bu ülkede bir şey yapılmaz” gibi buhrana sürükleyen hal ve hareketleri, miskinliği, ümitsizliği terk ederek, bazen zorlanarak bazen de şartları zorlayarak elinden geleni en iyi şekilde yapmalı ve mutlaka “eserler” bırakma gayreti içinde olmalıdır. Dünyaya parmakla dokunulabilen bir çağda birkaç cümle dahi birçok insana kapı açabilir, yol olabilir. Asıl olan niyettir, güzel olan eserdir-hizmettir, makbul olan karşılıksız yapılmasıdır.

Uyandık, çalıştık tekrar uyumadan önce, içinde kendimizin, ailemizin, arkadaş-dost çevremizin bulunduğu dinlenme dönemi mutlaka oluşturulmalıdır ki günün muhasebesi yapılsın, acı, sevinç, bilgi, tecrübe paylaşılsın, okunsun, yazılsın, seyredilsin, ibadet edilsin,  toplumla temas kurulabilsin.

HEP ALAN DEĞİL VEREN DE OLUN. (28.11.2019)


11) PLANLAMA ; “Amaçların ve bu amaçların elde edilmesi için gerekli olan faaliyetlerin belirlenme süreci” olarak tanımlanan planlama, iş hayatının en önemli dönemi olup yönetimsel bir kavramdır. Ülke yönetimi, şirket yönetimi, iç ve dış politika yönetimi gibi büyük boyutlarda yapılan çok yönlü ve çok katılımlı planlamalar ile daha küçük ölçekte ve az bileşenli ev-aile içi planlamalar, kişisel planlamalar da hayatımızın içindedir. 

“Planlama” kavramını her bireyin öğrenmesi ve uygulaması ile birlikte “kontrol bende” diyebilmesi büyük önem taşımaktadır. Planlama alanlarının çokluğuna rağmen, “zaman planlaması” ve “para planlaması” konuları, bireysel ölçekte öne çıkmakta, uygulama dereceleri ise insan hayatını farklı ölçülerde etkilemektedir. 

Bireyin, tüm ömrünü kendi başına planlama imkanı bulunmadığı gibi bazı planlar birkaç dakikalık, bazıları günlük-haftalık, çok azı uzun vadeli olabiliyor ki planlama süresi uzadıkça gerçekleşebilirliği azalıyor ve çok etkenli dönemlerde imkansız da olabiliyor. Ancak, zamanın planlanması sürecindeki kişisel ve dışsal unsurlar, bunların birbiri ile etkileşimi, uyumsuzlukları ve risklerini öngörerek alternatifli çözümler üretmek, planın işletilmesi esnasındaki yeni durumlara göre esneklik oluşturmak, çıkış-kaçış aralıkları bırakmak ve gerektiğinde yardım-takviye alınabilecek noktaları belirlemek, bazen bedel ödeyebilmek, bedelin büyüklüğünü tahmin edip kendini hazırlayabilme ve planı yenileme becerisi çok büyük önem taşıyor ki zaman planlamasını yapamayanların “işlerinin bitmediği” görülüyor.

Bireyin, ihtiyaçlarını satın alabilmesi için olmazsa olmaz bir araç olan paranın, girişi ve çıkışı planlanmamış ise, bitmeyecek zannediliyor ki suyunu çekince ayaklar yorgandan çıkıyor. Borçların alacakla ödenmeye başladığı bir döngü, kendisi, ailesi ve yakın-uzak çevresi açısından çok zor günlere kapı açabiliyor, para planlamasını yapamayanların “borcunun bitmediği” de biliniyor. Bu durumun, kurumsal veya bireysel tefecilerin kurtlar sofrasına yönelişe sebep olduğunu görüyoruz, yaşıyoruz. 

PLANLAMA,YÖNETEBİLMENİN ESASIDIR. (24.11.2019)


10) BÜYÜKLENMEK ; Dünyamızda yaşayan milyarlarca kişi, her kişinin sahip olduğu onlarca sınıftaki yüzlerce özelliği ile tamamen farklı, sözde benzer özde farklılıklar taşıyor. Aynı kişi zamanın, şartların değiştiği ortamlarda, yaşın, mevsimin değiştiği dönemlerde dahi farklı özelliklere bürünebiliyor, “seni tanıyamıyorum artık, eski sen değilsin” dedirtebiliyor. Farklılıklar bir mozaik gibi ahenkli olursa, bir farkındalık oluşturabilir ki göze de gönüle de hoşluk katabilir. Çoğalan sevgiler ise önce mutlu bireyleri, sonrasında mutlu, huzurlu, saygılı bir toplumu oluşturur. 

Kişi, kendindeki farklılıkları bir “büyüklenme” sebebi, karşısındakilere “kibirlenme” aracı olarak kullanırsa, başkalarını aşağılayıcı, küçük görücü davranışlar içine girerse ve maalesef makam ve yetkisini de buna alet ederse ortamda ne huzur kalır ne saygı-sevgi. Aslında, hoş görülmeyen bu tür duygular içinde olanlar,  öyle bir risk alırlar ki kendilerinden daha kibirliler karşısında ezilip büzülür, eğilip bükülürler. Ancak, bu ezikliği aşabilme gayreti içinde daha bir çıkmaza saplanırlar ki zaten var olan kişilik bozukluğu daha da derinleşir ve kendisine, yakın çevresine vereceği zararlarla tedavilik duruma gelebilirler.

“Dağları ben yarattım” yaklaşımı, aslında kimsenin umurunda da değil. Her kişi, “yaratılmışların en mükemmeli” sıfatı ile tek başına bir “dağ”dır aslında. İçinde bulunduğu ortam ve şartlar onun istisnai, çok değerli, fark yaratan özelliklerini sergilemesine izin vermiyor olabilir. Ancak, sahip olduğu tevazu kişilik zıpçıktılık yapmasına izin vermiyor, ses çıkarmıyor diye asla küçümsenemez, hor görülemez, karşısında büyüklük taslanamaz ve baskı kurulamaz. Bilinmeli ki “doğru” elif gibidir bükülemez, zorlanırsa gerilir ancak kırıldığında çok yönlü pişmanlıklara sebep olabilir.

Farklılıklarımız, birbirimizi tamamlayıcı olarak kullanılmalı, büyüklüğün ayrıştırıcılıkta değil bütünleştiricilikte olduğu, iletişim ve sosyal medya hızı ile büyük topluluklara dokunabilen günümüz dünyasında kucaklamanın iri ve diri olmayı sağladığı asla unutulmamalı.

KİBRİN YALNIZI DEĞİL BÜTÜNÜN PARÇASI OL. (17.11.2019)


9) İNANÇ VE İMAN ; İnsanoğlu, yaradılışından itibaren daima bir şeylere inanma, tapma ihtiyacı içinde olmuş, bununla birlikte çeşitli şekillerde tapınma, ibadet biçimleri geliştirmiştir. Henüz medeniyetin girmediği günümüzde yeni keşfedilen ilkel topluluklar ile modern toplumlarda, kültürel ve tarihi geçmiş gibi toplumsal özelliklerle, eğitim, bilimsellik gibi kişiye has özelliklerin bireyin inanma arzuna cevap veremediğini, kişisel arayışlara girildiğini, yeni inanç sistemlerinin kurulup yayılmaya çalışıldığını görüyoruz.  

“İnsanın sığınağı” olan inanç sisteminin içinde; Allah ya da tanrı, kutsal ruh gibi fiziki olmayan kavramlar ile; güneş, ateş gibi fiziki; put, dağ, hayvanlar gibi nesneler “tapınılacak değer, ilah” kabul edilebiliyor. Ayrıca, namaz gibi sistematik uygulamalar ile ritüeller, ayinler, çalgılı-oynamalı davranışlar, nesilden nesile aktarılarak gelen kültürel figürler, “tapınma şekilleri, ibadet” olarak uygulanıyor. Sistemin diğer parçasını ise “tapınak” oluşturuyor ki açık hava veya kapalı mekân, dağ, vadi, nehir gibi ortamlar ile birkaç mum veya tütsü, odanın bir köşesi dahi yeterli görülürken bazılarında tapınağa gerek görülmüyor.          

İnsan, neden böyle bir sistemin içinde yer almak ister? Ne kadar güçlü olsa da, kişiliği-fiziksel gücü gelişmiş olsa da, eğitimi-kültürel birikimi zirvede olsa da insan, “aciz” bir varlıktır aslında. Bu acizlik, kendinde, vücudunda, çevresinde, doğada gelişen birçok olayı açıklayamama noktasında ortaya çıkıyor. Bu nokta, inançlı bir kişi için ilahın varlığını kabul ettiği ve delirmekten kurtulduğu nokta oluyor. İnançsız kişi ise, doğa yapıyor, kendiliğinden, tesadüf şeklinde bir komik kaçış noktası buluyor ki ne eğitimine, ne kültürel birikimine uyuyor.

İnançlı olmak yeterli mi? tabii ki hayır. İnsanın neye inandığı, iman ettiği çok çok önem kazanıyor ki hem kendi acizliğine hem topluma katkıları olabilsin. İnsan sevgisi, toplumsal ve dünya barışı, varoluş gayesi içermeyen sapkınlıklar ve anlamsızlıklarla dolu bir inanç sistemi içindeki birey, maalesef kaybedilmiş oluyor ki her türlü yönlendirmeye ve kullanıma açık, “maşa” haline geliyor.

HAYAT, İMANLA ANLAM KAZANIR. (14.11.2019)


8) ZALİM VE MAZLUM ; İnsanlık tarihinde zulüm uygulayan zalimler ile zulme uğrayan mazlumların hep var olduğunu, bazen kitlesel bazen de bireysel boyutlarda yaşandığını okuyoruz, günümüzde de yaşıyoruz. Zalimlerin, ten rengi, atalarının geldiği soy, dil-din-mezhep ayrımları, yapay farklılıklar gibi zulüm sebepleri oluşturup geride acı çeken ve katledilen mazlumlar bıraktıklarını görüyoruz.

Birileri, eline geçirdikleri bir güç ile zulmü haklı çıkaracak, kendilerine göre gerekçe zeminini hazırlayarak diğerleri üzerinde uyguladıkları baskı, şiddet ve katliamlar bazen soyunu kurutma boyutlarına ulaşıyor ki dünya bunu “insanlık suçu” kabul ediyor ve kağıt üzerine yazıyor. Ancak, birçok ülke seyrederek, bazıları kısa veya uzun vadede menfaat ve çıkarlarını gözetip zalime yardım ederek, maddi, siyasi ve bazen silah desteği vererek, çok az ülke de zulmün karşısında haykırarak safını belirliyor ki bir işe yarayıncaya kadar geçen sürede zalimin yaptığı yanına kâr kalıyor. Sonuçta, kirletilmiş tarih sayfaları, açılmış ve kapanması on yıllar süren toplumsal yaralar ve acılar oluşuyor. Mahkemeler, yargılamalar ve cezalar ise göstermelik kalıyor, kayıpları geri getirmiyor.

Çevremizde karşılaştığımız bazen engel olduğumuz, bazen “bana dokunmayan yılan” diyerek arkamızı döndüğümüz, ekranda seyredip lanetler yağdırdığımız, sadece insanın insana değil, insanın hayvanlara hatta bitkilere, ormanlara yaptığı kişi ölçeğindeki bireysel zalimlikleri de görüyoruz. Herkes herkesle anlaşacak, tam uyum içinde, empatisi yüksek, saygı ve sevginin zirvede olduğu bir toplum, bir dünya beklentisi “ideal” olsa da maalesef pek gerçekçi değil. Kıskançlık, hırs, kin, nefret gibi kişinin iç barışı ile ilgili ayrıştırıcı ve dışlayıcı özellikleri, eksiklikleri ve düşmanca kötü hisleri, güç ellerine geçtiği zaman karşıdakine bir eziyet, baskı, sindirme aracına dönüşüyor ki mazlumun elinden fazlaca bir şey de gelemiyor. Maalesef zalimin şerrinden korkarak mazlumun yanında yer alamamak, o zulümden zamanı gelince nasipleneceğini beklememek, zalimin gücünün bir gün elinden alınacağını bilmemek ve hatta zulmü alkışlamak da bir başka kişilik kusuru olarak ortaya çıkıyor. 

ZULMÜN BEDELİ MUTLAKA ÖDENİR. 10.11.2019


7) TEK YÜZLÜLÜK VE ÇOK YÜZLÜLÜK ; Dünyamızda yaşayan nüfusun 8 milyar, göçenlerin ise 100 milyar olduğu kabul ediliyor. Gelmiş, geçmiş ve gelecek insanların birbirlerinin aynısı, tıpkısı olmadığını, fiziki, dış görünüşlerde benzerlikler olsa da duygu, düşünce, akıl, zeka gibi kişilik özellikleri ile her bir ferdin farklı olduğu biliniyor. Devasa çeşitliliğin içinde, huzurun korunması, iyi geçinme, tatsızlık olmaması noktasında azami bir gayret ve dikkat içinde empati kurarak yaşamak, yazılı-yazısız kurallara uymak, saygı öncelikli ve hizmet temelli bir yaşam biçimini benimsemek toplumsal yaşamın da bir gereği zaten.

Birey kişi, taşıdığı her türlü özelliği, kendini yansıttığı yüzü, başkasının bakışlarıyla göründüğü ve görünmediği kadarıyla, anlaşıldığı ve bilindiği şekliyle,  çokluk içinde tekliktir aslında. Toplum içindeki varlığı, en yakınındakinden dünyanın diğer ucundakine kadar başka kişilerle kurduğu temas esnasında kullandığı yüz ile bilinirlik kazanıyor. Değer, önem ve saygınlık gibi kazanımlar ise, içi-dışı bir tabirinde özetlenen “tek yüzlü” olmak veya her kişiliğe uyan yanar-döner tabiriyle “çok yüzlü” olmak kişisel tercihi ile belirleniyor. Tek yüz, dürüstlüğün en temel unsuru iken, çok yüz bu esas unsuru sorgulatıyor, yaranmak için mi gibi şüpheler oluşturuyor.

Yüz yüze, yazılı, sözlü ve görüntülü iletişim ve temas imkanının kolaylaştığı ve hızlandığı günümüzde, tek yüzlü kalabilmek için, çok yüzlüğün karşısında ayrı bir mücadele vermeyi gerektiriyor maalesef. Yalanın karşısında doğruyla, iftira ve hakaretin karşısında mazlumun yanında dikilebilmek, kısa vadede sosyal medyada engellemelere, gerçek hayatta selamı kesmelere, küsmelere ve hatta karşınızda birleşik tepkiye sebep oluyor ki kargalar sürüyle, kartallar yalnız uçar cümlesi doğrulanıyor. Tek yüzlünün onurlu çabası karşısında çok yüzlülerin, herkes için ayrı maske takarak varlık gösterenlerin, nabza göre şerbet verenlerin, bu günü ve kısa süreli yarını daha bir mutlu, şen şakrak, etrafı kalabalık olabiliyor. Ancak, uzun vadede KAZANAN daima doğru ve Hakk ın yanında duranlar olurken; KAYBEDEN, sürdürülebilir olmayan ise kesinlikle eğilip bükülenler, sahteciler, yalancılar, yaramazlar oluyor.

HER MASKE MUTLAKA DÜŞER. 06.11.2018


6) YANLIŞ VE YALAN ; Bilgi, haber, resim, film, simge, emoji gibi ifade biçimlerinin ışık hızıyla, aynı anda milyarlarca insana yayıldığı, insanların cep telefonlarına gelen sinyalle uyarıldığı ve görmelerinin sağlandığı bir iletişim hızıyla yaşıyoruz. Kalem, kağıt gerekmeden, sadece parmak uçları ile bir ifadenin yayılımı başlatılabilir, dünyanın her yerinde birileri bu ifadeyi birkaç saniye içinde alabilir, yayılması için yine parmaklarını kullanabilir, eklentiler, kırpmalar yapabilir.

Böylesine bir hızla yayılan bilgi, eğer doğru ise, o bilgiye ihtiyacı olanlar için, kısa sürede tek yürek olabilmek, bir zorluğa omuz verebilmek, destek çıkabilmek için müthiş bir kazanım. Acil tedavi bekleyen bir hasta için koşturabilmek, hatta zahmetsizce, oturduğumuz yerden birkaç tuşa dokunarak yaraya merhem olabilmek, karınca kararınca katkı sağlayabilmek, sevince ve kedere ortak olabilmek, acıyı paylaşmak, coşkuyu daha da çoğaltabilmek, duamızla duruşumuzu gösterebilmek için kolay, etkili bir araç.

Dünyaya aktarılan bilgi eğer yanlış ise maalesef doğruluğunu araştırma zahmetine girmeden, gerek bile duymadan, genellikle kasıtlı olarak birilerine zarar verme, gözden düşürme, karalama, iftira, hakaret ve nefretin uyandırılması, arttırılması için paylaşıldığında, ülke ve dünya barışı, toplumsal huzur için büyük zararlar oluşturuyor. Öyle ki, iletişimin gücünün kötü ve düşman eller tarafından "olaylar" başlatmak, yönetmek, büyütmek ve istedikleri şekilde dünyaya yaymak için kullanıldığını görüyoruz. Açık havada savrulan kuş tüyleri gibi yanlış bilginin geri toplanmasının mümkün olmadığını, düzeltilmesinin uzun yıllar aldığını, hatta imkansız olduğunu, yanlış temele dayanan davranış ve hareketlerin büyük acılara, yıkımlara, can, mal, huzur, zaman kayıplarına, kapanmayan kin ve nefretlere sebep olduğunu biliyoruz.

Bilginin doğrusu öğrenildiği halde, "yanlış" paylaşılmaya devam edilirse, hatta ısrar edilirse yalana dönüşür ki, paylaşan da yalancı ve iftiracı durumuna düşer. Kazanılması zor, kaybedilmesi kolay olan "güvenilirlik" zedelenir, devamında, tekrarında ve inadında "yalancı gömleği" giyilmiş olur.

YA DOĞRU SÖYLE-PAYLAŞ YA DA SUS. 01.11.2019


5) BAKMAK VE GÖRMEK; Göz, karşıdakine göre “kendisine bakılan” bir pencere, gözün sahibine göre “bakılanı görme” organı. Belli bir açıdan bakılan, belli bir derinlik ve fiziksel sınırlar içinde görmeyi, beyin vasıtası ile algılamayı, değerlendirmeyi sağlayan, buna göre duygu, düşünce ve hareketlerimizi belirlediğimiz, kelimeleri dizdiğimiz, kararlar verdiğimiz, renkler gibi tarif edilemeyenleri isimlendirdiğimiz, işlevselliği gözün sahibine göre değişen mükemmel organımız. 

Bakmak; bir bölgeye, alana, büyüklüğe doğru basit bir eylem iken, görmek; bu alandaki özel noktaları, detayları, anlamları, anlamsızlıkları yakalamaya ve algılamaya yönelik kapsamlı bir eylem. Bir yöne çok kişi bakabilir, ancak her birinin gördükleri çok farklı olur, ‘sen görmedin mi’ tartışmaları çıkabilir. Görebilmenin büyüklüğü, kişinin sahip olduğu eğitim, bilgi ve tecrübe birikimi, kültürel altyapı, ilgi-merak, öğrenme kapasitesi, öğrenebilme yeteneği, öğretme-paylaşma niyeti, maddiyat ve maneviyat eğilimi gibi özellikleri ile daha da farklılaşır. Aynı şekilde görünen, çift taraflı kazanç misali, kişinin özelliklerini daha da geliştirir, birikimini arttırır. Görebilmek bir yetenek ise eğer, donanımlı bakabilmek en büyük etkenidir.

Her baktığımızı görmeli miyiz? sorusu her zaman “hayır” olarak cevaplanmalıdır. Özellikle görünmesi istenilmeyen örtü altında veya perde arkasındakiler, mahremiyetler, bir şekilde gizli kalması gereken hususlar, kişiliklerdeki hoş görülebilir kusurlar, düzeltilmesi daha büyük sorunlara yol açabilecek hatalar bazen de yanlışlar, arkasına bakma imkanı olmayan, gerisini bilemediğiniz yanlış yargıya sebep olabilecek, dedikodu-iftira-gıybete-karalamaya uzanabilecek tek yüzü görünen madalyonlar ‘bakar kör’ olmayı gerektirebilir. Günümüzde, büyük resmin küçük bir parçasını gösterilerek, yalan ve yanlışlarla toplumun nasıl yönlendirildiğini, toplumsal olaylara sebep olduğunu, sadece ‘gösterilene’ inananları ve sahteyi savunanları izliyoruz. Vicdanımızı, aklımızı görebildiğimiz güzelliklerle dolduralım ki yüzümüze, sözümüze, duygu ve davranışlarımıza, en önemlisi yargılarımıza yansısın.

O, SENİN İÇ GÜZELLİĞİN diyebilsinler. 27.10.2019


4) ÖĞRENMEK ; Canlıların, “bilgi, beceri ve yetenek kazanmak” için gösterdikleri çaba ‘öğrenmek’ olarak özetlenirken, daha doğmadan başladığı da biliniyor. Öğrenme ile hayat, daha bir anlamlı, daha kolay yaşanabilir, anlaşılabilir, daha fazla zevk alınabilir, tahlil edilebilir hale geliyor. Kendimizde, yakın çevremizde veya dünyanın bir köşesinde meydana gelen bir olayı, durumu değerlendirirken, bir duruş ortaya koyarken, safımızı belli ederken öğrendiklerimizin, bilgi birikiminin ne kadar önemli olduğu ‘hiç bilenle bilmeyen bir olur mu’ cümlesi ile açıklanmış aslında. Eğer, kültürel donanım yeterli değil ise birilerinin etkisi altında kalınarak onların yönlendirmesi ile hareket edilir ki her zaman doğru yargılara varılamaz, doğru kararlar alınamaz,  kılavuzun ‘karga’ olduğu durumlarda vahim sonuçlar da oluşabilir.

Öğrenmek, ama neyi? sorusuna verilecek cevap “her şeyi” olmamalı. İnsanın bir öğrenme,  hafıza kapasitesinin olduğu biliniyor. Dolayısıyla bir bardak misali, sürekli doldurulan bir hacimden, uzun süre kullanılmayan ve paylaşılmayanlar kayboluyor, unutuluyor, ilerleyen yaşlarda ise son öğrenilenlerle değil, anılarla yaşanıyor. Her insanda farklı olan bu kapasitenin, hayatımızı rahatlatan, huzurlu ve zevkli hale getiren, çevremizi aydınlatmaya yarayan, yol gösteren doğru, faydalı, kullanılabilir bilgi-beceri-yeteneklerle doldurulması ve gerektiği yerde taşın gediğine konulması büyük önem taşıyor. 

Günümüzde bilgiye erişimin kolaylaşmış olması, öğrenmeyi hızlandırdığı gibi ‘lazım olduğunda bulurum’ yaklaşımı öğrenmeyi engelliyor. Kişinin, ‘hayat boyu öğrenme’ ilkesini ne kadar benimsediği, sahip olacağı bilginin, kültürel birikimin büyüklüğünü ve kıymetini belirleyen önemli bir unsur oluyor. ‘Öğrenecek bir şeyim kalmadı’ diyenlerin, aslında öğrenmeyi öğrenemediklerini görüyoruz. Kişi istemediği sürece, öğrenme eylemi başarısız, çabalar boşuna ve gereksiz, çoğu zaman da üzüntü verici, yıpratıcı ve ümit kırıcı oluyor. İstekli öğrenicileri beklemek tabii ki mümkün de zaman su gibi; akıyor. 

ÖĞRENME İŞTAHINIZ AÇIK VE DAİM OLSUN.  20.10.2019


3) ÖĞRETMEK ; “Birilerine, bilmedikleri bir konuda bilgi ve beceri kazandırmak” olarak açıklanan öğretmek fiilinin eyleme dönüşebilmesi, ‘öğretme’ olayının gerçekleşebilmesi için üç unsur gerekiyor; ‘birileri’, bunların bilmedikleri bir ‘konu’ ve kazandırılacak ‘bilgi ve beceri’.  Öncelik sıralaması öğretme olayının gerçekleşeceği ortama göre değişir. Örneğin kurs ortamında öncelikle birilerinin, öğrenicilerin olması,  daha geniş ortamlarda bilgi ve beceriyi önceden kazanmış öğretici birinin bulunması, bireysel veya birkaç kişilik ortamlarda ise bilinmeyen bir konunun olması gerekir. Unsurlardan birinin eksik olması öğretme eylemini başarısız kılar, ortaya sohbet, genel diyalog, gevezelik ve bazen de anlamsız tartışmalar, inatlaşmalar çıkar.

Beşikten mezara kadar sürecek olan eğitim-öğretim yolculuğunda en önemli unsurun öğretici olduğu ortaya çıkıyor. Eğer öğretici, yeterince bilgili, donanımlı ve hatta uygulamadan, uygulanmış bilginin sonuçlarından yoksun ise veya öğretme metodu, tarzı, tavrı öğrenici gruba uygun değil ise öğrenme eyleminden beklenen fayda sağlanamıyor. Bilgi küpü olarak bilinen, çok fazla donanımlı olan kişilerin iyi bir öğretici olamadıklarını, çok iyi öğrenici olmalarına rağmen beklenen öğretimi veremediklerini, küpten sızanın yetersiz olduğunu görüyoruz. 

Öğretmede büyük önem taşıyan diğer unsur ise öğrenici grubun genel bilgi ve öğretilmeye çalışılan konuya ilgi düzeyi oluyor. Eğer öğretici, grubun düzeyine dikkat etmeden, daha çok teorik, uygulama örnekleri vermeden,  pratiğe dökülmemiş, canlandırması kolay olmayan, sürekli kafada sorular oluşturan bir üslup ile devam ederse öğrenicinin ilgisi, isteği, dikkati dağılmakta, kağıt çiziktiren, dışarıyı seyreden, görmeyen-duymayan sadece bakan birileri ile hayallerde gezilen bir ortam oluşuyor ki beklenen verim asla sağlanamıyor. 

Dikkat edilirse, öğretmen, öğrenci, sınıf, okul kelimeleri hiç kullanılmadı. Anlatmaya çalışılan, her birimizin öğretici olabileceğimiz okul dışındaki ortamlara yönelik genel bir çerçeve çizmek, bilgi ve becerimizi birileri ile paylaşırken, öğretme eyleminin başarısına katkı sağlamaktır. 

HERŞEYİ DEĞİL, BİLDİĞİNİZİ ÖĞRETİNİZ. 14,10,2019


2) PAYLAŞMAK ; İnsanoğlu, can bedene girdiğinden itibaren sürekli bir “öğrenme” çabası içinde buluyor kendini.  Bazı bilgilerin genetik olarak geçtiği, yaratılışında zaten var olduğu da biliniyor. Dolayısıyla ilk bilgileri aile ortamından almaya başlayan bebek, çocukluğunda çevre ve okul yoğunluklu öğrenme dönemlerinden geçiyor. Hayat okulunda ve iş hayatındaki tecrübeler bilgi birikimini destekleyerek kültürlü, donanımlı bireyler ortaya çıkması bekleniyor. İlerleyen yaşlarda ise daha bir analizci, filozof, çok konuşan, az okuyan-yazan döneme giriliyor. Unutkanlık dönemi ise dünyaya vedanın işaretlerini içeriyor.

Daha doğmadan başlayan bilgi birikiminin her vesileyle birileriyle, toplumla ve hatta dünya ile paylaşılması büyük önem taşıyor. Bilgi ve tecrübelerimizi başkalarına aktarmak, aydınlatmak, yol göstermek, pencere açmak, bir fikir-kıvılcım-merak oluşturabilmek çok güzel, bunu karşılık beklemeden yapabilmek ise ayrıca değerli, erdemli bir davranış. Bilgi, birikim insanda yüktür, zamanla daha da ağırlaşır. Paylaşmak, bilginin zekâtıdır, kişiyi hafifletir, faydalı olmanın gururunu yaşatır. Paylaşmaktan uzak durmak, ‘sadece ben bileyim, bana sorsunlar, mecbur kalıp bana gelsinler’ mantığı günümüz toplumsal yaşamında ve çalışma hayatında yeri olmayan, olmaması gereken, insani kabul edilmeyen bir davranış biçimidir. Kişi, kendini yetiştirme ve donanımı konusunda gösterdiği çabanın çok daha fazlasını birikimlerini paylaşmak için de göstermelidir ki bilgeliğine bilgelik katabilmiş olsun.

Hayatımızın her döneminde, bildiğimiz, öğrendiğimiz bir konuyu, kitap yazıp yayınlayamasak da, doğru ve gerçek şekilde yakın çevremizle paylaşarak bilen sayısını hızla arttırabilir, sosyal medya dahil her ortamda paylaşarak büyük kitlelere ulaşmasını sağlayabilir, domino etkisi ile dünyaya yayabiliriz. Veda ederken, yüzlerce, binlerce kitabı doldurabilecek “paylaşım” büyüklüğüne ulaşabiliriz. Paylaştıkça çoğalmış bilgi ile dünyanın geleceğine katkı sağlamış, kıvılcımlardan ışık kaynaklarına geçişin kapılarını açmış olabiliriz. 

DÜNYANIN BİLGİ HAVUZUNDA KIRINTILARIMIZ BULUNSUN. 07.10.2019


1) KONUŞMAK VE YAZMAK ; Bilgiye ulaşımın çok kolaylaştığı günümüz dünyasında herkes her konuda çok fazla bilgi sahibi oldu, oluyor. Bilgili insanlardan oluşan bir toplumda, karşılıklı etkileşim ve paylaşımla bilgi daha da çoğalacak, bir mumun diğer mumları tutuşturması gibi çok daha aydınlık topluluklar oluşacak. Bu aydınlanma, evdeki çocukların eğitimi, yetişmesi ve daha kültürlü olmalarının da önünü açarak, bildiğimizi aktarıp bilmediğimizi öğrenerek sosyo-kültürel gelişimimizi, değişimimizi hızlandıracak.

Ancak, bu güzelliğin içinde aksayan ve maalesef olumsuz görünen hususlar da bulunuyor. Bilgiye “okuyarak” değil “dinleyerek” ulaşmaya, sosyal medyadaki “yorumlardan” erişmeye çalışıyoruz, daha kolayımıza geliyor. Kimse konuştuğu için ücret ya da telif hakkı istemiyor. Bu yolla kültürlü bir toplum olunamaz, olsa olsa geveze, dedikoducu bir toplum olunur ki maalesef genel karakterimiz buna da çok uygun. “Ya hayr söyle ya da sus”, “boş teneke çok ses çıkarır” gibi atasözlerimiz daima aklımızda olmalı. Her konuda bilgili görünmek ve ahkam kesmek yerine doğru bilgileri aktarmak, kuru gürültü yerine katkı sağlamak gerekli.

İnsan toplumsal bir varlık, yeme-içme gibi konuşmaya da ihtiyacı var. Ancak, “konuşmak” için en az bir kişi daha gerekirken “yazmak” için gerekmiyor. Üstelik çok daha fazla insana, hatta çeviri programları ile yabancı toplumlara dahi erişebilme imkanı oluşuyor. Konuşan-dinleyen bir toplumdan ziyade yazan-okuyan bir toplum, doğru bilgilerle donanmış, yalandan-yanlıştan uzak aktarımlar yapan, her türlü gelişime katkı sağlayan bireyler olmalıyız. Az veya çok demeden, imkan bulunan her yerde, dergilerde, sosyal-medyada birileri için YAZIN. Yazılanlar doğru, dürüstçe, birleştirici, geliştirici, işe yarar olsun. Genel ifadeler yerine özel detaylar, farklı bakış açıları içersin, katma değer üretsin, kıvılcım olsun, başkalarının girebileceği kapılar açsın, yeni bir düşünme, gelişme alanlarına yol olsun.

Unutmayalım, SÖZ UÇAR YAZI KALIR. 01.10.2019

68 : EVLİLİK; nasıl yaşar ve yaşatılır ( 20.06.2021 )
67 : KÖŞEM Yazıları-4 ( 09.07.2021 )
66 : Misafir Yazarlar ( 23.06.2020 )
65 : KÖŞEM Yazıları-3 ( 06.06.2021 )
64 : AKKUYU Nükleer Güç Santralı ( 06.08.2020 )
63 : GALATAPORT - İstanbul ( 28.03.2020 )
62 : KÖŞEM Yazıları-2 ( 06.06.2021 )
61 : MANAVLAR-Anadoluya ilk yerleşen Türkler ( 28.11.2019 )
60 : ANITKABİR - Ankara ( 23.10.2019 )
59 : AŞTİ-Bağlıca-Yapracık Yolu ( 17.10.2019 )
58 : Söğütözü Yeraltı Otoparkı ( 17.10.2019 )
57 : Kömürhan Köprüsü ( 08.10.2019 )
56 : Köşem Yazıları KAYAN YAZI Metni ( 09.07.2021 )
55 : KÖŞEM Yazıları-1 ( 06.06.2021 )
54 : Karız Kanalları - Çin ( 14.06.2019 )
53 : Camiler ( 11.09.2019 )
52 : Akademik Çalışmalar Kayan Yazı Metni ( 13.12.2019 )
51 : Genel Bilgi Kayan Yazı Metni ( 10.07.2020 )
50 : Mogan Park - Gölbaşı / Ankara ( 08.04.2019 )
49 : Atakule- Ankara ( 12.04.2019 )
48 : Atatürk Kültür Merkezi - İstanbul ( 21.01.2021 )
47 : Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı - Artvin ( 21.05.2021 )
46 : Harikalar Diyarı ( 02.04.2019 )
45 : Kamu Yönetiminde Dunning-Kruger (Kifayetsiz Muhterislik) ( 20.03.2019 )
44 : KAPALI YOLLAR Kayan Yazı Metni ( 01.07.2021 )
43 : İstanbul Çamlıca Televizyon Vericileri Kulesi ( 22.05.2021 )
42 : İSTANBUL HABERLERİ ( 25.04.2019 )
41 : ANKARA HABERLERİ ( 11.11.2019 )
40 : Kızılay-Dikmen-TRT Metro Hattı Önerisi ( 16.10.2019 )
39 : Ankara Keçiören Metrosu ( 08.01.2017 )
38 : Ulusal Literatürde Yayımlanan Yazılarım ( 17.12.2018 )
37 : Karayolu Güvenliği ( 01.08.2018 )
36 : Çanakkale Boğazı Geçişi (ÇANAKKALE 1915 Köprüsü) ( 21.06.2021 )
35 : Ankara Atatürk Kültür Merkezi-Kızılay Metrosu ( 31.01.2021 )
34 : İstanbul Boğazı Yavuz Sultan Selim Köprüsü - Çelik İmalatlar ( 09.05.2018 )
33 : Ankara Yenimahalle-Telsizler-Şentepe Teleferik Hattı ( 02.10.2019 )
32 : İstanbul 3 Katlı Büyük Tüneli ( 06.12.2015 )
31 : Eyfel Kulesi - Paris/FRANSA ( 12.11.2014 )
30 : Ankara-Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) ( 27.08.2014 )
29 : Kızılay-Çayyolu Metrosu (Ankara) ( 28.10.2019 )
28 : Batıkent-Sincan Metrosu (Ankara) ( 26.02.2019 )
27 : Tünel Delme Makinesi TBM ( 11.02.2019 )
26 : Ankara Panoramik Fotoğrafları ( 11.11.2019 )
25 : Dünya Metroları ( 30.09.2013 )
24 : SPONSORLAR LİSTESİ ( 10.03.2015 )
23 : Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ( 19.10.2020 )
22 : Kanal İstanbul ( 28.10.2019 )
21 : AVRASYA Tüneli ve Bağlantı Yolları (Kazlıçeşme-Göztepe) İstanbul ( 13.03.2021 )
20 : Ankara Kızılay-Yaşamkent Metrosu Önerisi ( 11.05.2018 )
19 : Amaç ve Teşekkür ( 13.05.2020 )
18 : İstanbul Boğazı Yavuz Sultan Selim Köprüsü - Betonarme İmalatlar ( 09.05.2018 )
17 : Eskişehir Yolu-Konya Yolu Bağlantısı: 1071 Malazgirt Bulvarı ( 12.04.2014 )
16 : Kişilik Testi ( 11.04.2013 )
15 : İzmit Körfezi Geçişi Köprüsü (OSMAN GAZİ Köprüsü) ( 12.12.2019 )
14 : Post Tension-Ard Germe ( 10.09.2019 )
13 : WONDERLAND EURASIA (ANKAPARK) ( 11.04.2019 )
12 : Marmaray Projesi ( 29.11.2019 )
11 : Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Metro İstasyonuı-Ankara ( 08.01.2017 )
10 : Mühendislerin Mutluluk Eğrisi ( 09.06.2015 )
9 : Necatibey Metro İstasyonu - Ankara ( 20.05.2014 )
8 : ESKİŞEHİR ( 14.01.2019 )
7 : Araç Satış İlanı örneği :) ( 08.06.2012 )
6 : Konfor Esaslı Güzergah Analizi : Ankara-Antalya Örneği ( 05.03.2019 )
5 : Depremde Kurtulanlar ( 26.10.2011 )
4 : SES CD.si Oluşturma ( 18.06.2011 )
3 : LAGUNA II ( 06.12.2013 )
2 : Yol Uzunlukları ( 25.03.2014 )
1 : Yol Tanımları ( 03.02.2009 )
 
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
KAPALI YOLLAR : 1.07.2021 09:57:34 itibarıyla  ; 45-10 Demirci-Selendi (Heyelan nedeniyle Hoşçalar Mevkii 8.km.de yol trafiğe kapatıldığından ulaşım, Eskihisar-Esenyurt belediye yolu üzerinden sağlanmaktadır.) ( 8-8 ) km.leri arası KAPALI ; 33-60 Beşçatal-Sarıkavak (Trafik Dereköy-Karacaören-Çatak-Kavak yolları üzerinden sağlanmaktadır.) ( 26-27 ) km.leri arası KAPALI ; 33-01 Tarsus-Çamlıyayla (Trafik Ulaş üzerinden sağlanmaktadır.) ( 10-12 ) km.leri arası KAPALI ; 31-78 Osmaniye Osb-Botaş Tesisleri ( 0-5 ) km.leri arası KAPALI ; 01-02 Kozan-Mansurlu (Trafik Marangeçidi -İndirme istikametinden sağlanmaktadır.) ( 50-51 ) km.leri arası KAPALI ; 815-02 TUFANBEYLİ-FEKE YOLU ( 55-56 ) km.leri arası KAPALI ; 01-19 Yenice-Ceyhan Ayr.- Yılankale (her gün 21:00-07:00 saatleri arası yol trafiğe kapatılmaktadır.) ( 1-1 ) km.leri arası KAPALI ; 01-50 Tuzla-Adana ( 23-27 ) km.leri arası KAPALI ; 44-58 Malatya Ayr.-Erkenek (Tünel Bağlantı Yolu) ( 0-5 ) km.leri arası KAPALI ; 21-04 Kulp-Muş ( 50-80 ) km.leri arası KAPALI ; 49-02 Muş-Varto Ayr.- Bulanık ( 15-16 ) km.leri arası KAPALI ; 25-15 25-15 K.K.No lu Horasan-Karakurt-Sarıkamış İl Yolu; 1+700-20+600 Km leri arasında devam eden yol yapım çalışmaları nedeniyle trafiğe kapatılmış olup, ulaşım; 080-01 K.K.No lu Horasan-Karakurt Devlet yolundan sağlanmaktadır. ( 2-21 ) km.leri arası KAPALI ; 687-02 BAŞLAR-BEYDİĞİN-TAŞAĞIL ( 33-44 ) km.leri arası KAPALI ; 16-51 Bursa-Orhaneli (Kontrollü olarak araç geçişlerine izin veriliyor.) ( 13-13 ) km.leri arası KAPALI ; 77-50 Yalova-Armutlu yolu heyelan nedeniyle kapatılmış olup trafik akışı alternatif güzargahtan sağlanmaktadır ( 17-17 ) km.leri arası KAPALI ; 595-07 Tavşanlı - Emet bölünmüş yolunun 0-5+200 km.leri arası sağ şeridi ilçe hıfsı sıhha kurulu kararı gereğince trafiğe kapatılmış olup, trafik akışı diğer şeritten sağlanmaktadır. ( 0-6 ) km.leri arası KAPALI ; 080-02 KARAKURT-HORASAN ( 0-45 ) km.leri arası KAPALI ; 957-01 SARIKAMIŞ-KARAKURT ( 55-58 ) km.leri arası KAPALI
anasayfa | amaç | çalışılan yollar | kapalı yollar | yol durumu | hava durumu | genel | akademik | ziyaretçi defteri | iletişim | ENGLISH | haber-gazete | gezenti rehberi | Ankara'dan
Whatsapp'ta paylaş Yazdır Yazdır
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla