Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
      Tıkla
KKAPALI YOLLAR : 21.09.2020 14:22:52 itibarıyla  ; 42-27 Karaman-Kılbasan-Karapınar ( 31-33 ) km.leri arası KAPALI ; 70-01 Karaman-Kılbasan-Karapınar ( 0-8 ) km.leri arası KAPALI ; 757-03 KAMAN-ŞEREFLİKOÇHİSAR AYR. ( 23-29 ) km.leri arası KAPALI ; 42-66 Çavuş-Tepecik-Beyşehir ( 0-6 ) km.leri arası KAPALI ; 695-08 Beyşehir-Seydişehir ( 1-3 ) km.leri arası KAPALI ; 06-34 Evren-Sarıyahşi ( 22-22 ) km.leri arası KAPALI ; 33-60 Beşçatal-Sarıkavak ( 26-27 ) km.leri arası KAPALI ; 715-08 SİLİFKE-MUT yolunun 32. km.sinde meydana gelen heyelan nedeniyle 0-40.km.leri arası yol trafiğe kapanmıştır.Ulaşım Mut-Gülnar-Silifke üzerinden sağlanmaktadır. ( 0-40 ) km.leri arası KAPALI ; 33-01 Tarsus-Çamlıyayla ( 10-12 ) km.leri arası KAPALI ; 31-78 Osmaniye Osb-Botaş Tesisleri ( 0-5 ) km.leri arası KAPALI ; 27-25 Oğuzeli-Karkamış ( 11-23 ) km.leri arası KAPALI ; 27-75 Hasanbeyli-Fevzipaşa ( 0-6 ) km.leri arası KAPALI ; 02-57 Çağlayancerit-Gölbaşı ( 0-2 ) km.leri arası KAPALI ; 01-02 Kozan-Mansurlu (Marangeçili Mevkii) ( 50-51 ) km.leri arası KAPALI ; 815-02 TUFANBEYLİ-FEKE ( 55-56 ) km.leri arası KAPALI ; 38-11 Kayseri-Özvatan-Felahiye ( 28-36 ) km.leri arası KAPALI ; 51-76 Niğde-Tepeköy-Çiftlik ( 11-34 ) km.leri arası KAPALI ; 52-82 Fatsa-Perşembe-Bolaman (ulaşım Fatsa-Ordu yolu üzerinden sağlanmaktadır.) ( 4-5 ) km.leri arası KAPALI ; 44-58 Malatya Ayr.-Erkenek (Tünel Bağlantı Yolu) ( 0-2 ) km.leri arası KAPALI ; 44-58 Malatya Ayr.-Erkenek (Tünel Bağlantı Yolu) ( 2-5 ) km.leri arası KAPALI ; 21-04 Kulp-Muş ( 50-91 ) km.leri arası KAPALI ; 73-51 Çelikköy-Fındık-Cizre ( 3-13 ) km.leri arası KAPALI ; 56-50 Siirt-Bağgöze ( 27-29 ) km.leri arası KAPALI ; 56-50 Siirt-Çelikköy (Dergalip Köprüsü) ( 15-16 ) km.leri arası KAPALI ; 49-02 Muş-Varto Ayr.- Bulanık ( 15-16 ) km.leri arası KAPALI ; 080-01 HORASAN-KARAKURT ( 3-22 ) km.leri arası KAPALI ; 687-02 BAŞLAR-BEYDİĞİN-TAŞAĞIL ( 33-44 ) km.leri arası KAPALI ; 16-51 Bursa-Orhaneli (Kontrollü olarak araç geçişlerine izin veriliyor.) ( 13-13 ) km.leri arası KAPALI ; 957-01 KARAKURT-SARIKAMIŞ-SELİM ( Karakurt Mevkiinde yapımı tamamlanan Karakurt Barajının su tutmaya başlaması nedeniyle ulaşım alternatif güzergahlardan sağlanmaktadır.) ( 36-59 ) km.leri arası KAPALI ; 080-02 KARAKURT-HORASAN ( 0-22 ) km.leri arası KAPALI
GENEL BİLGİLER: Yola Tanımları ; Yol Uzunlukları ; Necatibey Metro İstasyonu ;  Marmaray Projesi ; Wonderland Eurasia-Ankapark ; Ard Germe (Post Tension) ; İzmit Körfez Geçişi Osmangazi Köprüsü ; Malazgirt Bulvarı ; Yavuz Sultan Selim Köprüsü Betonarme ve Çelik İmalatlar ; Avrasya Tüneli ; Kanal İstanbul ; Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ATG ; Ankara Panoramik Fotoğraflar ; Tünel Delme Makinesi TBM ; Batıkent-Sincan Metrosu ; Kızılay-Çayyolu Metrosu ; İstanbul Üç Katlı Büyük Tüneli ; Yenimahalle-Telsizler-Şentepe Teleferik Hattı ; Atatürk Kültür Merkezi-Kızılay Metro Hattı ; Çanakkale Boğazı Köprüsü ; Karayolu Güvenliği ve Bileşenleri ; ULUSAL LİTERATÜRDE YAYIMLANMIŞ YAZILARIM ; Ankara Keçiören Metrosu ; Kızılay-Dikmen-TRT Metro Hattı Önerisi ; Ankara Haberleri ; İstanbul Haberleri ; İstanbul Çamlıca TV Vericileri Kulesi ; Kamu Yönetiminde Kifayetsiz Muhterislik ; Ankara Harikalar Diyarı ; Yusufeli Barajı ve HES ; İstanbul Atatürk Kültür Merkezi ; Ankara Atakule ; Mogan Park ; Camiler ; Karız Kanalları - Çin ; Köşem Yazıları-1 ; Kömürhan Köprüsü ; Söğütözü Yeraltı Otoparkı ; AŞTİ-Bağlıca-Yapracık Yolu ; Anıtkabir ; Köşem Yazıları-2 ; Galataport ; Akkuyu Nükleer Güç Santralı ; Köşem Yazıları-3 ; Misafir Yazarlar ; GENEL BİLGİLER
AKADEMİK ÇALIŞMALARIM: KONFOR ESASLI GÜZERGAH ANALİZİ ; TÜRKİYE KARAYOLLARININ GELECEĞİNDE AVRUPA BİRLİĞİ ETKİSİ ; YOL DURUMU YÖNETİM SİSTEMİ ; YOL DURUMU HABER KUŞAĞI ; OTOYOL YÜZEY SUYU DRENAJI ; AVRUPA ÜLKELERİNDEKİ TÜNEL GÜVENLİĞİ MEVZUAT DÜZENLEMELERİ VE UYGULAMALARI ; KARAYOLU TÜNELLERİNİN SINIFLANDIRILMASI ; KARAYOLU ALTYAPISI GÜVENLİK YÖNETİMİ SİSTEMİNİN BİLEŞENLERİ ; KARAYOLU AĞI İÇİN GÜVENLİK TEFTİŞİ GEREKLİLİKLERİ VE UYGULAMALARI ; KARAYOLU ALTYAPISI GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ :  AKADEMİK ÇALIŞMALARIM KÖŞEM YAZILARIM : VEFA ; FARK ; HAFIZA ; HİÇ ; HAYAL ; SONSUZLUK ; VERİM ; MENFAAT ; KÖSTEK ; BUGÜN NE YAPTIN ; İNSAF ; GÜÇ ; HAKİMİYET ; YASAK ; AHESTE ; DERS ; BUGÜN NE İÇİN ; ÇAĞRIŞIM ; DUA ; ADALET ; SAĞLIK ; HIRS ; KIZMAK ; TECRÜBE ; DENGE ; YÖNETİŞİM ; ÇAN EĞRİSİ ; MERAK ; BEKLENTİ ; ÇALIŞMA AHLÂKI ; MESLEK AHLÂKI ; ÇARE ; DESTEK ; KATKI ; MERHAMET ; SABIR ; KISKANÇLIK ; BEKLEMEK ; GÜN : PLANLAMA ; BÜYÜKLENMEK ; İNANÇ VE İMAN ; ZALİM VE MAZLUM ; TEK YÜZLÜLÜK VE ÇOK YÜZLÜLÜK ; YANLIŞ VE YALAN ; BAKMAK VE GÖRMEK ; ÖĞRENMEK ;  ÖĞRETMEK ; PAYLAŞMAK ; KONUŞMAK VE YAZMAK ; KÖŞEM YAZILARIM
ANKARA PANORAMİK FOTOĞRAFLARI Tıkla Ankara’nın Batısına, Eskişehir yönüne bakış. Arka planda gökdelenler bölgesi Söğütözü 06.11.2018 Tıkla Ankara’nın Kuzey yönüne bakış. Anıtkabir ve arka planda Yenimahalle Tıkla Tıkla
Çukurambar. Arka planda Söğütözü ve Yenimahalle 28.08.2018 Tıkla Ankara’nın Kuzey yönüne bakış. Atatürk Orman Çiftliği, arka planda Demetevler ve Yenimahalle (01.09.2013)
Ankara, demiryolu hattı sınır alındığında güney ve kuzey olmak üzere ikiye ayrılabilir. Ayrıca, Çankaya-Kızılay-Ulus-Aydınlıkevler güzergahı sınır alındığında da doğu ve batı olarak adlandırılabilir.
ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ-KIZILAY METROSU Tıkla
Keçiören-Atatürk Kültür Merkezi arasında çalışmakta olan metro hattı, Kızılay son istasyon olacak şekilde uzatılıyor. Güzergah üzerinde yer alan GAR ve ADLİYE istasyonlarının yapımı devam ediyor.
Proje kapsamında Zafer parkın (Yüksek Seçim Kurulu binası önü) içinde bir şaft inşaası ile gezer vinç montajı tamamlandı.
YÜKSEK HIZLI TREN GARI
Tıkla Tıkla Tıkla
Ankara mevcut garının güneyinde, Celal Bayar bulvarı kenarında yer alan Ankara Tren Garında 4, 5 ve 6 olmak üzere üç peron bulunuyor ve yüksek hızlı trenler için kullanılıyor.
Peron boyları, altışar vagonlu iki tren seti uzunluğunda yapıldı. Böylece aynı perondan ve aynı anda hem batı yönü ve hem de doğu yönü trenleri yolcu indirme-bindirme yapabilecek.
1 ve 2. Peronlar diğer tren seferleri için ayrılmış olup eski gar binasından hizmet veriliyor.
3. peron ise yenilenen Sincan-Ankara-Kayaş arasında çalışan banliyö treni Başkentray için kullanılıyor. Bütün peronlar üstgeçit, altgeçit ve yürüyen merdivenler ile bağlantılı durumda.
ANKARAY SÖĞÜTÖZÜ İSTASYONU
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Dikimevi-Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali (AŞTİ) arasındaki ANKARAY metro hattı Söğütözü'ne kadar uzatılarak son istasyonu da inşa edildi. İstasyonun hemen yanına Kızılay-Çayyolu metrosunun istasyonu da ayrıca inşa edilerek "ortak istasyon" oluşturuldu ve iki istasyon arasında geçişler yapıldı.
Fotoğraflarda tamamlandığı görünen istasyonun açılması bekleniyor.

Tıkla
Ankaray İstasyonu Çukurambar Çıkışı (YDA Center altı)
ÇUKURAMBAR-KIZILIRMAK-ÇİĞDEM-BALGAT İMAR PLANI Tıkla
Temmuz 2015 tarihinde, Çankaya Belediye Başkanlığı (Kızılay/Ankara) zemin kat girişindeki duvarda bulunan Çankaya İlçesi İmar Planından çektiğim fotoğraf.
Zaman içinde değişiklikler olsa da büyük oranda doğru.
Genel bilgi için kullanılabilir, ada ve parsel numaraları okunabilir.
METRO PROJELERİ Tıkla *26 km ve 7 istasyonlu Kuyubaşı-Esenboğa Havalimanı-Yıldırım Beyazıt Üniversitesi hattı
*3,3 km Atatürk Kültür Merkezi-Hızlı Tren Garı-Kızılay hattı (yapımı devam ediyor)
*788 m AŞTİ-Söğütözü Ankaray istasyonu bağlantısı
*14 km Hızlı Tren Garı-Etlik Şehir Hastanesi-Ovacık hattı
*11 km Hızlı Tren Garı-Siteler-Kuyubaşı hattı
*10 km Dikimevi-Natoyolu-Nata Vega Hattı
*5 km Söğütözü-Yüzüncüyıl-ODTÜ hattı
*8 km ODTÜ-Macunköy Metro İstasyonu bağlantısı
*8 km Batı Merkezi-Ümitköy Metro İstasyonu Bağlantısı
*5 km Törekent-Yenikent bağlantısı
*10 km Koru İstasyonu-Yaşamkent-Bağlıca hattı
ATAKULE
Tıkla Tıkla Tıkla Ankara'nın güneyindeki zirve noktasında, Çankaya'da yer alan ATAKULE, 125 m. yüksekliğinde bir kule, 5 katlı alışveriş merkezi ve otopark katından oluşuyor. İlk defa 13.10.1989 tarihinde açılan ATAKULE'nin AVM bölümü yıkılarak yeniden yapıldı ve 28.10.2018 tarihinde tekrar açıldı. Önceden AVM dışında olan Kule, yeni yapıda AVM içine katılmış. Ayrıca kulenin taşıyıcı kolonları arası da değerlendirilmiş, örneğin zemin katta "Danışma" olarak kullanılıyor.
Kulenin en üst katında, kubbeli kısımda döner restoran, bir alt katında ise seyir terası bulunuyor.
AVM üstü de seyir alanlı, açık havalı, yeşillikler içinde "Park" olarak düzenlenmiş.

Tıkla Tıkla
KONUŞMAK VE YAZMAK ;
Bilgiye ulaşımın çok kolaylaştığı günümüz dünyasında herkes her konuda çok fazla bilgi sahibi oldu, oluyor. Bilgili insanlardan oluşan bir toplumda, karşılıklı etkileşim ve paylaşımla bilgi daha da çoğalacak, bir mumun diğer mumları tutuşturması gibi çok daha aydınlık topluluklar oluşacak. Bu aydınlanma, evdeki çocukların eğitimi, yetişmesi ve daha kültürlü olmalarının da önünü açarak, bildiğimizi aktarıp bilmediğimizi öğrenerek sosyo-kültürel gelişimimizi, değişimimizi hızlandıracak.
Ancak, bu güzelliğin içinde aksayan ve maalesef olumsuz görünen hususlar da bulunuyor. Bilgiye “okuyarak” değil “dinleyerek” ulaşmaya, sosyal medyadaki “yorumlardan” erişmeye çalışıyoruz, daha kolayımıza geliyor. Kimse konuştuğu için ücret ya da telif hakkı istemiyor. Bu yolla kültürlü bir toplum olunamaz, olsa olsa geveze, dedikoducu bir toplum olunur ki maalesef genel karakterimiz buna da çok uygun. “Ya hayr söyle ya da sus”, “boş teneke çok ses çıkarır” gibi atasözlerimiz daima aklımızda olmalı. Her konuda bilgili görünmek ve ahkam kesmek yerine doğru bilgileri aktarmak, kuru gürültü yerine katkı sağlamak gerekli.
İnsan toplumsal bir varlık, yeme-içme gibi konuşmaya da ihtiyacı var. Ancak, “konuşmak” için en az bir kişi daha gerekirken “yazmak” için gerekmiyor. Üstelik çok daha fazla insana, hatta çeviri programları ile yabancı toplumlara dahi erişebilme imkanı oluşuyor. Konuşan-dinleyen bir toplumdan ziyade yazan-okuyan bir toplum, doğru bilgilerle donanmış, yalandan-yanlıştan uzak aktarımlar yapan, her türlü gelişime katkı sağlayan bireyler olmalıyız. Az veya çok demeden, imkan bulunan her yerde, dergilerde, sosyal-medyada birileri için YAZIN. Yazılanlar doğru, dürüstçe, birleştirici, geliştirici, işe yarar olsun. Genel ifadeler yerine özel detaylar, farklı bakış açıları içersin, katma değer üretsin, kıvılcım olsun, başkalarının girebileceği kapılar açsın, yeni bir düşünme, gelişme alanlarına yol olsun.
Unutmayalım, SÖZ UÇAR YAZI KALIR.
SÖĞÜTÖZÜ YDA CENTER Tıkla Tıkla Tıkla Ankara’nın son yıllarda hızla gelişen “Gökdelenler Bölgesi” olarak da anılan Söğütözü bölgesinde, Metro ve Ankaray ortak istasyonunun yanında yer alan YDA Center İş Merkezi, yapımı ve mimarisi ile farklı bir yapı. Doğu tarafı 35, batı tarafı 20 kattan oluşan yapının zemin seviyesi altındaki 8 katı otopark olarak kullanılacak. Önce, otoparktan zemin kata asansörle çıkılacak, sonra diğer asansörlerle üst katlara çıkılacak.
Tıkla Tıkla Tıkla
SÖĞÜTÖZÜ ÜSTGEÇİT Tıkla Söğütözü Metro-Ankaray ortak istasyonu çıkışında, bölgenin modernliğine uygun, estetik, işlevsel, kullanıcı dostu bir yaya üstgeçidine ihtiyaç var. Mevcut üstgeçit yerine, 4 adet rampadan oluşan, merdiveni, basamağı ve işletme masrafları olmayan, çocuk-yaşlı-engelli her kullanıcıya uygun, "yürünebilecek" bir üstgeçit öneriyorum. Ayrıca, metro istasyonunun -1 katından Dumlupınar Bulvarını geçecek bir altgeçit yapılmasını da zorunlu görüyorum. Altgeçit için mesafeler yeterli, ayrıca Milli Kütüphane, MTA, Bilkent, Tarım Bakanlığı, Beytepe istasyonlarında yapılmış. Tıkla YENİMAHALLE-TELSİZLER-ŞENTEPE TELEFERİK Tıkla Yenimahalle Metro İstasyonu ile Telsizler ve Şentepe arasında, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmış olup şehir içi toplu ulaşım sisteminin bir parçası olarak işletilmektedir. Toplam 3257 metre uzunluğunda ve dört istasyondan oluşmaktadır. Mevcut taşıyıcı çelik halattan önce, daha ince olan klavuz çelik halat, helikopter destekli bir çalışma ile yerleştirilmiş, sonrasında asıl taşıyıcı halat buna bağlanarak çekilmiştir. Ayrıca, Sistemde iki farklı hız söz konusudur. İstasyona giren yolcu kabini, daha yüksek hızlı ana kablodan ayrılarak daha yavaş bir hızda hareket ederek istasyondaki yolcuların binmesi sağlanmakta, hiç durmadan ana kabloya tutunarak yoluna devam etmektedir. Telsizler istasyonunun alt katında, kullanımdaki fazla kabinlerin bakım-onarım için çekildiği bakım ve işletme alanı mevcuttur. ANKARA’NIN DOĞAL GÖLLERİ Tıkla Mogan Gölü, Ankara’nın güney çıkışında, Gölbaşı ilçe sınırları içinde Ankara-Konya yolunun sağ tarafında yer alır. Gölün, yerleşim yerlerine yakın olan yaklaşık 8 km.lik kıyısı park olarak düzenlenmiş, yürüme yolları, piknik alanları, yeme-içme mekanları, cami, mescit, otopark ve tuvaletler yapılarak MOGAN PARK adıyla hizmete açılmıştır. Yaz ve kış kullanılabilen, her mevsim ayrı bir güzelliği olan parka haymana yolundan giriş yapılmaktadır. 02.02.2019 Tıkla Eymir Gölü, Ankara’nın güney çıkışında, Gölbaşı ilçe sınırları içinde Ankara-Konya yolunun sol tarafında yer alır. Doğallığı nedeniyle tercih edilen alan özellikle günlerinde çok kalabalık olmaktadır. ODTÜ arazisi sınırları içinde olduğundan Belediyeler tarafından her hangi bir kalıcı çalışma yapılamadığından ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamada son derece yetersizdir. 26.03.2017
Ayrıca, "Kanal Ankara" projesi Eymir gölünün doğu çıkışındaki, göldeki fazla suyun tahliye edildiği noktadan başlamaktadır

Tıkla Tıkla Tıkla Göksu Park, Ankara’nın Kuzey çıkışında, İstanbul yolunu sol tarafında, Eryaman bölgesinde yer alır. Her türlü altyapısı ve imkanları sağlanmış olan göl, yerleşim yerlerine ve alışveriş merkezine de komşu durumundadır. Her mevsimde hizmet veren göl ve çevresi, piknik için, ayrıca düğün fotoğrafları çekimi için tercih edilmektedir.

ESKİŞEHİR YOLUNA ALTERNATİF YOLLAR Tıkla Ankaranın batısında bulunan yerleşim alanlarının şehir mekezine bağlantısını sağlayan Eskişehir yolunun yetersiz kalması nedeniyle alternatif yeni yollar yapılması gerekli olmuştur. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde planlanan bağlantı yolları haritada gösterilmiş olup aciliyet arzeden kesimlerin yapımına hızla başlanmıştır. Bu kapsamda, Angora bulvarını Bilkent kavşağına bağlayan ve Ankara Şehir Hastanesi bölgesini de düzenleyen yol, altgeçit, üstgeçit ve kavşakları yüksek standartlı olarak tamamlanmıştır.
ODTÜ arazisinin, Eskişehir yoluna dik şekilde ve uzun derinlikte yer aldığı bölgede, çok gerekli olmasına rağmen, Eskişehir yoluna paralel yollar yapılamamaktadır.
AHMET HAMDİ AKSEKİ CAMİİ Tıkla Tıkla Dumlupınar Bulvarı, Bilkent Metro İstasyonu yanındadır. Cami içi doğal aydınlatma ve taşıyıcı sistemi, alt katlardaki kitap satış ve sergi salonları ile farklı bir yapıdır.
BEŞTEPE MİLLET CAMİİ Tıkla Tıkla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Kongre ve Sergi Salonu yanındadır. 15 Temmuz Şehitler Anıtı ve yapımı devam eden Müze ile bütünlük oluşturmaktadır.
MELİKE HATUN CAMİİ Tıkla Tıkla Ulus, Hergelen (İtfaiye) Meydanında, cami içi şadırvanı, alt kat çarşısı, kapalı otoparkı, dinlenme parkı ve meydanı ile hizmete açıktır..
BAĞLICA BULVARI - ETİMESGUT BAĞLANTISI Tıkla Ankara-Eskişehir yoluna paralel olarak açılan Sabancı Bulvarının devamı niteliğindeki Bağlıca Bulvarı, TOKİ Prestij Bloklarının kuzeyinde kalan kesimde yapılan bir trompet kavşak ile Etimesgut a Bağlanıyor. Böylece, Eskişehir yönünden gelenler, Koru kavşağından sola dönerek Bağlıca Bulvarı-Trompet Kavşak üzerinden Etimesgut a gidebilecek. Etimesgut tan gelenler ise, Bağlıca bulvarına çıkarak Ankara, Eskişehir, Koru-Çayyolu yönüne gidebilecekler. ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ
Tıkla Tıkla Ankara Kalesi sırtlarında, kale dışında yer alan müzeye Ulus-Hisarpark caddesinden veya Çıkrıkçılar Yokuşundan veya Samanpazarından gidilerek ulaşılır. Osmanlı döneminde 1460 lı yıllarda yapılan Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han restore edilerek müze yapılmıştır. Anadolunun çeşitli yerlerinden getirilen eserlerin sergilendiği müzede tarih içinde bir yolculuk yapılarak "kimler gelmiş, kimler geçmiş"görülebilir. Ülkemizin en önemli müzesinde dünyaca ünlü objelerin asılları sergilenmekte olup çok etkileyici özelliklere sahiptir.
Tıkla
DUMLUPINAR BULVARI - İNCEK BULVARI BAĞLANTISI Tıkla Eskişehir yolundan (Dumlupınar Bulvarı), ODTÜ ile Bilkent arasından, ODTÜ arazisinin batı kıyısından, Ankaranın zirvedeki yerleşim yerlerinden olan İncek bölgesine karayolu bağlantısı yapılıyor. Mevcut durumda Angora bulvarı, Ümitköy üzerinden sağlanan ulaşım doğrudan yeni yoldan, kesintisiz olarak yapılabilecek. Sonrasında, Haymana yoluna kadar bağlanabilecek. Tıkla Tıkla Tıkla
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANITI
Tıkla Tıkla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin ana giriş kapısının karşısında yapılan anıt, TEK DEVLET, TEK MİLLET, TEK VATAN, TEK BAYRAK temalarının yer aldığı dört yüzden oluşuyor. Bunların üstünde de AY ve YILDIZ bulunuyor. Ayrıca, 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan vahim olaylar esnasında, ülkemizin tamamında şehit olan 256 vatandaşımızın isimleri ve fotoğrafları anıtın içinde yer alıyor. Yapımı devam eden müze ile bir bütünlük oluşturacak.
Tıkla Tıkla
ANKARA ULUS'TAN PANORAMİK FOTOĞRAFLAR Tıkla Ulus'ta yer alan Hacı Bayram-ı Veli Camii ve çevresindeki çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Oluşturulan meydan, yemek mekanları, alt kat ve üst kat çarşılar, arka plandaki katlı otopark ve abdesthaneler ile temiz, çok ferah bir bölge kazanıldı. Ayrıca, çevredeki yıkık, harabe binalar da aslına uygun yenilendi, küçük esnafın yoğun olduğu sokaklar düzenlendi. 12.10.2019 Tıkla Ankara'nın en eski yerleşim alanı; Ankara Kalesi, Hıdırlık Tepe ve Bentderesi. Ankara coğrafyasında önemli yeri olan Hatip çayı kale ve Hıdırlık tepe arasındaki boğazdan geçiyor. 1950.li yıllarda yaşanan sel felaketi sonrasında dere ve havzasında taşkın koruma yapıları yapılmış. Hatip çayı kapalı kesit içinde akarak, Ankara çayına katılıyor. Çayın üzeri önemli caddeleri oluşturuyor. 12.10.2019 Tıkla Hacı Bayram Camii bahçesinden Ankara'nın güneyine bakış. Arka planda Yenimahalle Şentepe (Telsizler), Etlik, Keçiören. Etlik Şehir Hastanesi ve Gülhane Hastenesi. Ayrıca, ön planda Hacı Bayram çevresinde yapılan düzenleme çalışmaları görünüyor. Bölgede otopark sorununun çözümü için yapılan kapalı otopark çıkışı solda. 12.10.2019

MALAZGİRT BULVARI Tıkla Konya yolu-Eskişehir yolu-İstanbul yolu arasında bir bağlantı yolu, 1970.li yıllarda projelendirilmiş olup İstanbul yolu-Eskişehir yolu arasındaki kesim 1986 yılında Anadolu bulvarı olarak tamamlanmıştı. Ankara Çevre Otoyolunun 1990.lı yıllarda açılması ile proje, otoyolun İvedik kavşağına kadar yapılmıştı.
Projenin, Eskişehir yolu-Konya yolu arasındaki kesiminin yapımına 2012 yılında başlandı ve iki yılda yüksek standartlı olarak tamamlanarak trafiğe açıldı. Proje, imar planlarında boş bırakılan alanda yapıldı. Sadece, ODTU yönetimlerinin daha önceden proje hakkında bilgi sahibi olduğu, bunun için de bakımı bırakılmış çalılık alanın kenar kısmından bir bölüm dahil edilerek tamamlandı. Proje, Öveçler ve Dikmen'e kadar uzatılarak kesintisiz ulaşım sağlandı.
youtube VİDEO
KUZEY ANKARA PROJESİ
Tıkla Ankara'nın kuzey çıkışı olan Esenboğa, Çankırı yolunun sağında ve solunda bulunan "gecekondu" alanının, modern şehre dönüştürülmesi amacıyla, Ankara Büyükşehir Belediyesi-TOKİ tarafından Melih Gökçek döneminde başlatılan ve büyük bir başarıyla tamamlanan, Başkentin en büyük kentsel dönüşüm-toplu konut projesidir. Proje kapsamında, eski yol terk edilerek, sol yamaçtan geçirilen kısa bir tünel ve kemer köprüyü de içeren yüksek standartlı karayolu da yapıldı. Projenin, iki tepe arasında kalan vadi kesimi rekreasyon alanı olarak düzenlendi. Mülkiyet büyüklüklerine göre hak sahibi olarak belirlenen gecekondu sahiplerine, yapılan yüksek katlı konutlardan daireler verildi. Projenin finansmanı, projedeki diğer konut ve işyerlerinin satışından sağlandı.
Tıkla
MAVİ GÖL
Tıkla Ankara'nın orta ve doğu Karadeniz bölgesine çıkış yolu olan Samsun yolu ile Çevre Otoyolu arasında yer alan Mavi Göl, Hatip Çayı üzerindeki Kayaş Bayındır Barajının göl alanıdır. Ankara taşkın koruma projeleri kapsamında şehrin su temini sisteminin bir parçası olarak yapılan baraj, İvedik arıtma tesisi ve bağlantılı barajların devreye alınması ile 1990.lı yıllarda atıl kalmış, Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilmesinden sonra rekreasyon ve su sporları alanı olarak düzenlenmiştir. Samsun yolu üzerinden, toplu taşıma araçları ile ulaşılabilmektedir.
Tıkla Tıkla Tıkla
WONDERLAND EURASIA
Tıkla Ankara'nın Anadolu Bulvarı, İstanbul Yolu ve Çiftlik-Demetevler yolu arasında kalan 1300 dönümlük alan üzerine kurulan tema park "Wonderland Eurasia" adı ile faaliyet gösteriyor. 2117 eğlence ünitesinin bulunduğu park, her yaştan ziyaretçiye hitap edecek şekilde olup yaz-kış kullanılabilecek.
Ankara Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olan park, yıllık kira bedeli ile özel sektör tarafından işletiliyor. Giriş ücretleri ve seçenekleri döneme göre değişiyor. Ayrıca, üzeri güneş paneli ile kapatılmış 6800 araç kapasiteli otopark, aynı zamanda elektrik enerjisi de üretecek. 2 milyondan fazla bitki ve ağaç türü, dünyanın en fazla burguya sahip Roller Coasterı ve dinazor maketleri de bulunuyor.

Tıkla
HAYVANAT BAHÇESİ PROJESİ
Tıkla Ankara hayvanat bahçesi, Yenimahalle kavşağı-Çiftlik Kavşağı arasındaki 900 dönümlük alan üzerine kuruluyor. Önceki hayvanat bahçesinde 26 tür hayvan bulunmakta iken yeni hayvanat bahçesinde 200 tür bulunacak. Hayvanlar büyük oranda dünyadaki diğer hayvanat bahçelerinden takas şeklinde temin edilecek ve doğal ortamlarına yakın ortamlarda barındırılacak.
Proje kapsamında, iki teleferik hattı da bulunuyor. Yüksekten geçen hat, İvedik metro istasyonundan başlayacak, İstanbul yolunu havai olarak geçerek, hayvanat bahçesi üzerinden devam edecek ve eski hayvanat bahçesi önündeki istasyonda duracak, buradan da devam ederek Wonderland Eurasia giriş kapısına kadar gidecek. İkinci hat, daha alt seviyeden, sadece hayvanat bahçesi üzerinde çalışacak olup alanı havadan izleme imkanı sağlanacak.

GÜVENPARK MİNİBÜS DURAKLARI
Tıkla Keçiören Metrosunun Kızılay'a uzatılması projesi kapsamında, Güvenparkın Milli Müdafaa caddesi kenarında 35 m derinliğinde metro istasyonu yapılacak. Bu yapının metro hattı üstündeki katlarında minibüs duraklarının yapılması, zemin katın ise yeşil alan olarak düzenlenmesi planlanıyordu. Her katta 75 minibüsün yer alacağı, 2 veya 3 katlı bir yapı ile 225 aracın park edip, yolcu indir-bindir yapabilecekleri, giriş ve çıkışın Milli Müdafaa caddesinden olacağı bir yapı ve bunun Metro istasyonları ile bağlantısı öngörülüyordu.
Ancak, açıklanan proje iptal edildi, metro istasyonu "Tünel Tipi" yapılıyor. Minibüs durakları buradan kalkacak.

Tıkla
HAMAMÖNÜ RESTORASYON ÇALIŞMALARI
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Talatpaşa Bulvarının Samanpazarına yakın kısmında yer alan Tarihi Karacabey Hamamının çevresinde bulunan Hamamönü bölgesinde, kerpiç, ahşap karkas yapılardan oluşan, büyük oranda çürümüş, terk edilmiş, bir çoğu yıkık, her bakımdan güvensiz yapılar bulunmakta idi. Altındağ Belediyesi restorasyon projeleri ile bölgeyi yenileyerek yaşanabilir, gezilebilir turistik bir alan ile küçük esnafa yönelik çeşitli işyerleri oluşturdu. Özellikle evlerin bahçeleri düzenlenerek müzik kafeler, nişan-düğün etkinlik mekanları, özel yemeklerin bulunabileceği dükkanlar, kahveciler açıldı. Bölgeye girince, her sokağını görme, gezme, dolaşma gereği duyuluyor. Mehmet Akif Ersoy'un da bir dönem yaşadığı Tacettin Dergahı Sarıkadı sokağında bulunuyor.
SÖĞÜTÖZÜ YERALTI OTOPARKI
Tıkla Ankara'nın Söğütözü bölgesinde, YDA Center ile Ufuk Üniversitesi caddesi arasında kalan alanda, Vatan Bilgisayarın yanında beş katlı yeraltı otoparkı yapıldı. Otoparka giriş ve çıkışlar 1437. caddeden yapılacak.
Mülkiyeti Ankara Büyükşehir Belediyesine ait otoparkın kısa sürede hizmet vermesi bekleniyor. Otoparkın zemin seviyesinde, kafe türü bir mekanın olacağı tahmin edilen bir yapı ile idari bina ve havalandırma sistemleri bulunuyor.
Ayrıca, yaya giriş ve çıkışları için yürüyen merdivenler ve asansörler de yapıldı. 1437. cadde altından, YDA Center binasına ise herhangi bir geçiş yapılmadı.

Tıkla
ANITKABİR
Tıkla Tıkla Ulusumuzun büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarı olarak 1944-1953 yılları arasında yapılmış olup, Ankara'nın Anıttepe semtindedir. Anıtkabir yapılmadan önce bölgede rasat, gözlem istasyonu bulunmasından dolayı Rasattepe adıyla biliniyordu. 906 rakımlı tepede MÖ 12.yüzyılda Anadoluda devlet kuran Frig uygarlığına ait tümülüsler (mezar yapıları) mevcuttu. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda tümülüsler kaldırıldı, buluntular ise Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergileniyor. 10 Kasım 1953'te Atatürk'ün naaşının toprağa verilmesi ile ziyarete açılan Anıtkabir, 40 ton ağırlığındaki tek parça bordo renkli mozolenin bulunduğu ana yapı, hemen altında yer alan mezar odası, tavandaki mozaik kilim deseni süsleme ve her birinin bir anlamı olan aslanlı yol, kuleler, sergi salonları, müze, bayrak direği, yeşil alanları ile bir bütündür.
Tıkla
ANITKABİR'DEN ANKARA PANORAMİK FOTOĞRAFLARI Tıkla
Kuzey ve Doğu ; Yenimahalle-Şentepe-Etlik-Keçiören.
Ön planda Merkez Ankara Projesi ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı 23.10.2019

Tıkla
Güneydoğu ; Kızılay-Kocatepe.
Ön planda Anıttepe, Arka planda Doğukent, Nata Vega
Tıkla
Güney ve Güneybatı ; Çankaya-Dikmen-Çiğdem.
Ön planda Bahçelievler. Sağda, Milli Kütüphane civarı
Tıkla
Batı ; Söğütözü-Eskişehir Yönü.
Ön planda Bahçelievler
BAĞLICA-ÇEVRE OTOYOLU KAVŞAĞI
Tıkla Tıkla Ankara Çevre Otoyolu içinde Eskişehir yolu-Etimesgut arasında kalan Bağlıca bölgesinin şehir merkezine ulaşımı için, Sabancı bulvarı, Ümitköy kavşağı-Koru kavşağı paralelinde, askeri alan içinden devam ettirilmiş ve Bağlıca bulvarı hizmete girmişti.
Bulvar, çevre otoyolunun altından geçerek Yapracık toplu konut alanına erişecek. Yolun, çevre otoyolu ile kesişmesinde köprülü kavşak çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar kapsamında 3 gidiş-3 geliş olmak üzere toplam 6 şeritli yol, otoyol altgeçidi, 4 bağlantı kolu ve 2 de yonca kolu yapılacak. Böylece, Bağlıca’da oturanlar, doğrudan çevre otoyoluna çıkabilecek. Eskişehir yoluna paralel, Yapracık-Bağlıca-AŞTİ Şehirlerarası Otobüs Terminali arasındaki güzergah, otobüsler için de bağlantı yolu olacak.

Tıkla Tıkla
KIZILAY-AYRANCI-DİKMEN-TRT METRO HATTI
Tıkla Ankara toplu taşıma metro sisteminin önemli hatlarından olan Keçiören-Atatürk Kültür Merkezi Metrosu, Kızılaya kadar uzatılıyor. Güvenparkta yapılacak son istasyondan itibaren, metro hattının Türkiye Büyük Millet Meclisi kenarından, Ayrancı-Dikmen Vadisi içinden geçerek Ankara'nın zirvesi olan TRT-Parkoran noktasına uzatılması mümkün mü?
Metro hatlarının proje kriterleri olan, minimum kurb yarıçapını 130 m ve maksimum eğimi %3 alarak, 6 istasyondan oluşan 8260 m.lik uzunlukta bir metro hattının yapılabileceği görünüyor.
TRT önünde aktarma yapılarak, Ankara'nın zirve hattında, Mamak NataVega-İncek (doğudan batıya) güzergahında metro ulaşımına da imkan sağlanacaktır.
KANAL ANKARA
Tıkla Ankara'nın güneyinde, Gölbaşı ilçesine girerken sağ tarafta Mogan gölü, sol tarafta da Mogan gölüne bir açık kanalla bağlı olan Eymir gölü bulunuyor. Eymir gölünün doğu çıkışında, göldeki fazla suyun akışı ile başlayan, Çankaya'nın güneyi ile Gölbaşı’nın kuzeyi arasında kalan yağış havzasına sahip olan İmrahor deresi yer alıyor. Dere, Mamak viyadüğünün altından geçerek Ankara’nın içinde İncesu, Kolej, Sıhhıye, Gençlik Parkı batı kenarı, Atatürk Kültür Merkezinin içinden kapalı kesitte devam ederek Akköprü’de Ankara çayına katılıyor. Derenin başlangıcından, Mamak viyadüğüne kadar olan 9,2 km.lik kesiminde yaklaşık 3 km2 büyüklüğündeki bir alanda, dağınık yeşil alanların bağlanarak biyolojik çeşitliliğin arttırılması, ticaret, işyeri ve konutlar arası açık alan, yaya yolu devamlılığının sağlanarak Başkentimize yeni bir imar ve rekreasyon alanı kazandırılacaktı. 19.07.2019 tarihli Mahkeme Kararı ile plan iptal edildi.
ROLLER COASTER
Tıkla Tıkla Ülkemizin en büyük tema parkı olan Wonderland Eurasia içindeki dünyanın en büyükleri arasında yer alan Roller Coaster saate 110 km hıza ulaşabiliyor. Toplam 870 m uzunluğundaki raylarda 35 m yüksekliğe çıkılıyor. 24 kişinin bindiği araç ile 10 adet burgu ve çeşitli manevraları içeren bir tur 47 saniyede tamamlanıyor. Her türlü emniyet önlemleri alınan Roller Coaster, emniyet kemeri takılmadan çalışmıyor.
Korku ve heyecanın zirveye çıktığı, inmek istemeyenler ile bir daha binmek istemeyenlerin oluyor. Ancak herkesin kendi deneyimini yaşaması, kararını oluşturması için bir kere binmesi gereken inanılmaz bir oyuncak. Atılan çığlıkların çoğu istemsiz gelişiyor, elinizde değil.
Sürenin kısa olması şaşırtmasın, çünkü bazı ortamlar bir kaç saniyede, daha anlaşılamadan geçiliyor. Süre uzun olursa kişide başka sorunlar oluşabilir.
Tıkla
KONUTKENT ALTGEÇİDİ
Tıkla Tıkla Dumlupınar Bulvarı üzerinde Konutkent girişine altgeçit+hemzemin kavşak yapılıyor. Eskişehir yönü geliş-gidiş transit trafiği alttan geçecek.
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ GİRİŞİ
Tıkla Tıkla Dumlupınar Bulvarı üzerinde Başkent Üniversitesine giriş için U şeklinde altgeçitler içeren kavşak düzenlemesi yapılıyor. Eskişehir yönü geliş-gidiş transit trafiği hemzemin geçecek.
YAŞAMKENT ALTGEÇİDİ
Tıkla Tıkla Dumlupınar Bulvarı üzerinde Yaşamkent girişine altgeçit+hemzemin kavşak yapılıyor. Eskişehir yönü geliş-gidiş transit trafiği alttan geçecek.
ANKARA MİLLET BAHÇESİ
Tıkla Ankara'da eski Hipodrom alanın resmi törenlerin yapıldığı kesimindeki 633 bin m2.lik alana Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi yapılıyor.
430 bin m2.lik bölüm yeşil alan olarak düzenlenecek olup, toplamda 10 bin ağaç dikilecek. Ayrıca, millet kıraathanesi, sanat atölyeleri, cami, bisiklet ve yürüyüş yolları ile havuzlar ve biyolojik göletler yer alacak. Ağaçlık alanların yanısıra geniş çayırlar ve çim amfiler de oluşturulacak. Hipodrom tören alanının altına bin 300 araçlık otopark inşa edilecek.
Halkın, tüm gününü aktif olarak geçirebileceği, hafta sonunu buraya ayırabileceği çok kapsamlı bir proje olacak ve Eylül 2020'de tamamlanacak. Atatürk Kültür Merkezi mevcut binası ile entegre edilecek proje, atıl durumdaki alanın halkın kullanımına açılması ve düzenlenen sergi ve fuarlarla canlılık sağlayacak.
Tıkla
DİKMEN'DEN ANKARA PANORAMİK FOTOĞRAFLARI Tıkla
Ankara'nın Güneyi ; Dikmen, Sokollu, Öveçler, arka planda Çiğdem. 10.11.2019
Tıkla
Ankara'nın Güneyi ve Batısı ; Dikmen, Sokollü, Balgat, arka planda Söğütözü 10.11.2019
CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ Tıkla
Ankara Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin güneybatı köşesinde yer alan ülkemizin en büyük Kütüphanesi 23.10.2019 Tıkla
Cumhurbaşkanlığı külliyesi güneydoğu köşesinde yer alan Toplantı Salonları, Beştepe Millet Camii 23.10.2019
RAYLI SİSTEMLER AĞI
Tıkla Ankara'nın toplu taşıma sisteminin en önemli bölümünü oluşturan raylı sistemler ağında, TCDD tarafından işletilen Sincan-Kayaş arasında batıdan doğuya çalışan BAŞKENTRAY ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından işletilen Metro sistemlerinden oluşuyor.
Metro sistemi Dikimevi-Kızılay-AŞTİ (Ankara Şehirlerarası Otogarı) arasında çalıştırılan ANKARAY, Koru-Kızılay-Ulus-Batıkent-Eryaman-Törekent arasında işletilen METRO ve Atatürk Kültür Merkezi-Keçiören-Şehitler arasında işletilen METRO hatlarından oluşuyor.
Ayrıca, Yenimahalle İstasyonu-Telsizler-Şentepe arasında işletilen TELEFERİK de toplu taşıma kapsamında yolcu taşıyor.
Sistem belli istasyonlarda aktarma yapılarak, ayrıca otobüs sistemi de dahil edilerek kullanılıyor. Ankarakart tüm toplu taşıma sisteminde geçerli.

HACI BAYRAM-I VELİ CAMİİ
Tıkla Tıkla Ankara'nın Ulus semtinde yer alan cami, 1352-1429 yılları arasında yaşayan Hacı Bayram-ı Veli adıyla bilinmekte olup 1427 yılında yapılmış, zaman içinde ilavelerle bugünkü halini almıştır. Caminin kıble yönünde türbe ve silindirik tuğla gövdeli iki şerefeli minare mevcuttur. Caminin içi tek açıklıklı olup ahşap düz tavanlıdır. Tavanın ortasındaki altıgen biçimli büyük rozet altı sıra çiçekli bordürle çevrelenmiştir. İç mekânın duvarlarındaki Kütahya çinileri pencere üstlerine kadar yerleştirilmiş olup üst kısım düz duvardır. Alçı mihrap kalıplama tekniği ile yapılmıştır. Mihrap alınlığında beş sıra halinde nesih yazılı Kuran sureleri yer almaktadır. Kelime-i tevhid yazısını süsleme olarak mihrap bordürlerinde de görülebilir. Boyalı minber ise kündekâri tekniği ile yapılmıştır.
Tıkla Tıkla
AUGUSTUS TAPINAĞI
Tıkla Tıkla Roma Dönemi öncesinde Kybele ve Men'e adanmış bu tapınma alanında İmparator Augustus için muhtemelen MÖ 25-20 yıllarında yaptırılmıştır. 36x54,82 m. ölçülerindeki mermer tapınak 2 m. yükseklikte, çok basamaklı bir podyum üzerindedir. İç kısmı 3 bölümden oluşan tapınak, arka tarafındaki duvarların arasındaki 2, giriş kısmında ise 4 Korinth stili sütunla desteklenmiş. MS 2. yüzyılda mermer kullanılarak inşa edilen yapının kısa kenarına 8, uzun kenarına ise 15 İon stili sütun eklenmiştir. Tapınak, Augustus'un yapmış olduğu işleri anlatan Yunanca ve Latince kitabeleri ile büyük önem taşımaktadır. Romalılar, yerleşim alanlarını tapınak “merkez” olacak şekilde tasarlamıştır.
Günümüze kadar ulaşan yapı ecdadımızın engin hoşgörünü de göstermektedir.

Tıkla Tıkla
DİKMEN VADİSİ
Tıkla Tıkla Ankara'nın güneyindeki zirve yükseltilerde yer alan Çankaya ve Dikmen bölgelerinin arasında kalan bir vadidir. Şehirleşme sürecinde Çankaya tarafı sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel açılardan daha gelişmiş iken özellikle vadi içi gecekondulaşmış, her bakımdan düzensiz, imarsız bir şekilde yapılaşmıştır. 1980.li yıllarda Ankara Belediye Başkanlığı öncülüğünde geliştirilen "Dikmen Vadisi Projesi" etap etap uygulamaya konulmuş olup geçen süre içinde üç etabı tamamlanmıştır. 4. ve 5. etabı için projeler tamamlanmış, bölge boşaltılmış, ihalesi yapılmış ancak yapım aşamasında oluşturulan anarşi ortamı nedeniyle durdurulmuştur.
Vadi, çok güzel bir park ve rekreasyon alanı olarak, özellikle peyzajı, bitkilerin çokluğu ve çeşitliliği ile Ankara'ya hizmet etmektedir. (27.11.2019)

Tıkla Tıkla
ANKARA ŞEHİR HASTANESİ
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Hastane kompleksi; Genel Hastane, Kalp Damar Hastanesi, Çocuk Hastanesi, Kadın Doğum Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Nöroloji-Ortopedi Hastanesi ve Acil birimleri ile hastaneler arası geçişi sağlayan, tüm hastaneler tarafından ihtiyaç duyulacak ortak birimlerin de olduğu Ana Kütleden oluşuyor. https://ankarasehir.saglik.gov.tr internet adresinden detaylı bilgilere, poliklinik hizmetlerine ve yerlerine erişilebilir.
Ankara'nın Eskişehir yönü çıkışında sol tarafta yer alan Ankara Şehir Hastanesine, Dumlupınar Bulvarı üzerine yapılan üstgeçitle erişim sağlanıyor. Ayrıca, Tarım Bakanlığı-Danıştay metro istasyonundan ring otobüsleri ile, şehrin bir çok yerinden toplu taşıma aracı ile gidilebiliyor. Ayrıca, hem kapalı hem de açık otopark alanları da bırakılmış. (24.11.2019)
TÜNEL TİPİ METRO İSTASYONU
Tıkla Tıkla Kızılay-Çayyolu metro hattında yer alan Necatibey istasyonu tünel tipinde yapıldı. İstasyonun bulunduğu İnönü bulvarı, Ankara'nın en yoğun bulvarı olduğu için, ayrıca, ulaşımın yönlendirilebileceği alternatifin olmaması, yolun bir kaç yıl ulaşıma kapatılmasının mümkün olmaması nedeniyle inşaat açık kazı ile yapılamadı.
Tıkla Tıkla Bulvarın, iki tarafında açılan geçici düşey alanlardan çalışılarak zeminin 30 m altında iki tüp tünel ve tüpler arası geçişler klasik metodla açıldı. Tünel delme makinesi (TBM) ile açılan daha küçük çaplı metro tünelleri istasyona bağlandı.
Tıkla Tıkla
BİSİKLET YOLLARI PROJESİ
Tıkla Sağlıklı ve kolay ulaşım amacıyla hazırlanan 6 güzergahtan oluşan 53,7 kilometrelik projeye 2020 yılında başlanacak ve bir yıl içinde tamamlanacak. Proje güzergahında 8 üniversite, 2 sanayi bölgesi, 20'nin üzerinde kamu kuruluşu, 30'dan fazla okul, spor kompleksleri, hastaneler ve birçok park bulunuyor. Belirlenen güzergahlarda 65 bin aracın şehir içine girmemesi hedefleniyor. Güzergahların metro bağlantıları da mevcut.
Proje altı etapta gerçekleştirilecek: 1.etabın Milli Kütüphane-Bahçelievler, 2.etabın Üniversiteler-Mustafa Kemal-Söğütözü, 3.etabın Bağlıca-Ümitköy, 4.etabın Batıkent-İvedik-Ostim, 5.etabın Eryaman 2 ve 6.etabın da Eryaman 5 hattında olacağı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörlüğünden gelen teklif üzerine Çubuk-Pursaklar arasında altyapısı bisiklet yoluna uygun olan 24 kilometrelik alanın da planlandığı açıklandı. (26.11.2019)

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ
Tıkla Ankara'nın merkezinde yer alan yaklaşık 700 bin m2.lik eski hipodrom alanının içinde, 1980.li yıllarda yapılmış betonarme bir yapıdır. Proje başlangıcında hedeflenen Ankara'daki kültürel faaliyetler için kullanılması amacı gerçekleşmemiş, yıllar boyunca atıl olarak kalmıştır. Son yıllarda, illerin tanıtımının yapıldığı sergiler, yılbaşı-anneler günü gibi dönemlerde düzenlenen mini fuarlar, çok nadiren resim sergileri ve müzik konserleri için kullanılmaktadır.
Alanın kuzeydoğu ucunda yer alan metro istasyonları ile ulaşımı kolaylaşan alanda, mevcut yapıyı da kapsayan Ankara Millet Bahçesinin yapımına başlanmıştır.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
DOĞRAMACIZADE
ALİ SAMİ PAŞA CAMİİ

Tıkla Dumlupınar Bulvarından Bilkent Bölgesine giden yolun sağında yer alan cami modern mimari tarzında olup Yüksek Öğretim Kurumu kurucu başkanı, Bilkent Üniversitesi kurucusu ve ilk rektörü Prof Dr. İhsan Doğramacı tarafından Babası adına yaptırılmış 2008 yılında ibadete açılmıştır. Erkut Şahinbaş'ın mimarı olduğu Türkiye'nin ilk teknolojik camisinde akıllı bina sistemi uygulanmış, aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemleri bilgisayar kontrollü düzenlenmiştir.
Caminin doğu bölümünde, Ankara manzarasına sahip kısımda İhsan Doğramacı'nın kabri ve anıt mezarı da bulunmaktadır.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
ETNOGRAFYA MÜZESİ
Tıkla Tıkla Anadolu’daki Türk-İslam dönemine ait eserlerinin sergilendiği müzede; giyim-kuşam, işleme, takı sergileri ile kına gecesi, damat tıraşı, kahve kültürü, Türk odası, sünnet töreni ve hamam kültürü gibi konulu sergiler bulunur. Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait halı-kilim dokuma örnekleri, maden sanatı örnekleri ve bakırcılığa ait araç ve gereçler, kaşıklar ile Türk çini, seramik, cam, silah, yazma eserler, levhalar sergileri ve Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait seçkin ahşap eserler yer alır.
Ayrıca, Anıtkabir'in yapımı sürecinde Atatürk’ün naaşı 21.11.1938-10.11.1953 tarihleri arasında 15 yıl süreyle müzenin içinde bekletilmiştir.

Tıkla Tıkla
SULTAN ALAADDİN CAMİİ
Tıkla Tıkla Tıkla Ankara kalesi içinde yer alan caminin duvarları, çeşitli devşirme antik malzemenin karıştırıldığı kesme ve moloz taş ile yapılmış olup, üzeri sıvalı, kiremit çatılı, düz ahşap tavanlı bir yapıdır. Minber kitabesine göre, burada yer alan ilk camii 1178 tarihlidir. 14. ve 15. yüzyıllar ile yakın zamanlarda yapılan tamirlerde esas karakterini kaybetmiştir. Selçuklu hükümdarı Alaaddin döneminde tamir gören cami bu sebeple Alaaddin Camii adını almıştır. Camide yer alan ahşap minber 1178 tarihini taşımakta olup cam koruma içine alınmıştır. Son cemaat yerinde bulunan antik sütun başlıkları ve kapı üzerinde yer alan 14. ve 15. yüzyıl tamir kitabeleriyle önem kazanan bir eserdir.
YAŞAMKENT PANORAMİK FOTOĞRAFLARI Tıkla Tıkla Ankara'nın batı çıkışı olan Eskişehir yolunun sol tarafında, Ankara Çevre Otoyolu, Çayyolu ve Alacaatlı arasında kalan, son 15 yılda hızla yapılanan şehrin en yeni ve modern yerleşim alanlarından biridir. Çok katlı ve site tarzı konut+işyerleri ile villa tipi yapıların bulunduğu, yapılaşmanın devam ettiği bölgeye ana giriş Eskişehir yolundan sağlanmakta olup metro hattı bulunmamaktadır. Tıkla Tıkla
Yaşamkent'ten Çayyolu'na ve Alacaatlı'ya bağlantı yolu.
Arka planda solda İncek

ÇAYYOLU PANORAMİK FOTOĞRAFLARI
Tıkla Tıkla
Eskişehir yolunun sol tarafında, Ümitköy, Yaşamkent ve Alacaatlı arasında kalan, son 20 yılda hızla yapılanan, merkez kısımlarında yapılaşması tamamlanmış yerleşim alanıdır. Bölgeye, Eskişehir yolundan üç adet ana giriş bulunmakta olup Koru-Kızılay-Batıkent-Sincan metrosu bölgenin merkezinde başlamaktadır. Yaşamkent'ten Çayyoluna giriş yolundan Çayyolu ve arka planda sağda Incek
BEYPAZARI
Tıkla Ankara’nın kuzey batısında, 98 km uzaklıkta olup Başkentin turistik ilçelerindendir. Eski bir yerleşim yeri olan Beypazarı topraklarında, sırasıyla Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlıların egemen olduğu bilinmektedir. Roma döneminde, “Lagania”, Osmanlı döneminde Beğ Bazarı olarak adlandırılmıştır.
Beypazarı, konakları ile meşhurdur. Genellikle iki ya da üç katlı olan konaklar zemin katları taş, üst katları ahşap iskelet içine ahşap veya kerpiç dolgu sistemi kullanılarak inşa edilmiştir. Ayrıca, evlerin üstünde "çantı” olarak da bilinen "guşgana" mevcut olup aile genişlediğinde evi büyütmek ve yiyecekleri yazın kurutmak veya kışın muhafaza etmek için kullanılır.
Tıkla Tıkla
MİLLET KÜTÜPHANESİ
Tıkla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde ülkemizin en büyük kütüphanesi, 20 Şubat 2020 tarihinde hizmete açıldı. 125 bin m2 kapalı alanlı olup aynı anda 5 bin kişiye hizmet verecek. 4 milyon basılı 120 milyonun üzerinde elektronik yayın ile 550 bin e-kitap ve nadir eser yer alıyor. Haftanın her günü 24 saat açık olacak kütüphaneye, TC Kimlik Kartı okutularak giriş yapılıyor. Ayrıca, günlük giriş kartı alınarak da girilebiliyor. Kütüphane, Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş mimariden özellikler içeriyor. Konforu, ışık tasarımı, kullanılan malzemeler, işlevselliği, kitaplara erişim kolaylığı ile muhteşem bir yapı. Ders çalışmak isteyenler, kitap okuyucuları, grup halinde çalışma yapacaklar, araştırmacılar için ideal bir ortam.
MÜREKKEBİN İZİ SERGİSİ
Tıkla Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinin B2 katındaki sergi salonlarında 20 Şubat - 20 Nisan tarihleri arasında açık olacak “Mürekkebin İzi” sergisinde, felsefeden tababete, astronomiden matematiğe, edebiyattan hüsn-i hatta, coğrafyaya kadar her alanda üretilmiş eserler yer alıyor.
Bu şaheserler arasında sadece İslâm medeniyetinin değil, birbirinden farklı din, mezhep ve dünya görüşüne sahip toplulukların kültür ve sanat anlayışından izler taşıyan eserler de bulunuyor.
Kur’anı Kerim’lerin çoğunlukta olduğu sergide, Türkçe lügatlar orijinalleri ile sergileniyor. Özellikle Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılan ve Türkçenin ilk lügatı olarak bilinen “Dîvânu Lügâti’t-Türk”de sergilenenler arasında.
ODTÜ
Tıkla Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Ankara'nın Eskişehir yönüne çıkış yolu olan Dumlupınar bulvarı kenarında A1 giriş kapısı bulunan, yılda yaklaşık 4000 lisans öğrencisinin üniversite sınavı ile yerleştirildiği çok büyük bir kampüs alanına sahip ülkemizin en donanımlı üniversitesidir.
A1 kapısında kimlik kontrollerini geçerek ormanlık alana girdiğinizi düşünebilirsiniz. İlk binalar "ingilizce hazırlık okulu" olup başarılı olamayanlar ring yolu içinde kalan fakülteler, bölümler tarafına geçemeden ayrılmak durumunda kalıyor. İngilizce yeterlilik sınavı geçildiğinde, bambaşka bir ortam ve unutulamayacak bir öğrencilik hayatı başlıyor.
Sonrası, öğrenciye kalmış; Devrim stadyumundaki mezuniyet töreninde diploma almak da var, başka okullara geçip gitmek de, dismissed olmak da.
Tıkla Tıkla
BEYTEPE ÇİÇEKLERİ
Tıkla Ankara’nın güney batısındaki zirve noktalardan birisi olan Beytepe'de, Hacettepe Üniversitesinin kampüsü, teknokent ile Beytepe köyü ve yeni yerleşim alanları bulunuyor.
Bölgede, kendine özgü, çok güzel bir bitki örtüsü doğal olarak oluşmakta, bahar aylarında her noktası görülmeye ve incelemeye değer özellikler içermektedir.
Yolunuzu mutlaka Beytepe’ye çevirin ve özlediğimiz, maalesef şehir yaşamında göremediğimiz, “kır” ve “doğal bitki örtüsü” ile tanışın, çocuklarınızı ve torunlarınızı da tanıştırın. Mümkünse eğer bir büyüteç de götürün, hayran kalacaksınız.
Eminim çok şey hatırlatacak.
Tıkla
SÖĞÜTÖZÜ PANORAMİK FOTOĞRAFLARI Tıkla Tıkla Ankara'nın batı çıkışı olan Eskişehir yolunun başlangıcında yer alan SÖĞÜTÖZÜ bölgesi; alışveriş merkezleri, iş kuleleri, hastaneleri ile Ankara’nın yeni cazibe merkezi olup “Gökdelenler Bölgesi” olarak adlandırılıyor. Otobüs ve minibüs trafiği üzerinde bulunan bölgeye, Çayyolu-Koru-Kızılay-Batıkent-Törekent arasında kesintisiz çalışan Metro ile de ulaşmak mümkün. Ayrıca, henüz açılmayan Ankaray istasyonu da mevcut.

BEŞTEPE 30 AĞUSTOS ZAFER PARKI
Tıkla Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali (AŞTİ) ve Eskişehir yönü çıkış yolu ile Beştepe konutları arasındaki 166 dönüm alanda hizmet veriyor. Parka, konutların arasındaki tek kapıdan giriliyor, otopark alanı çok küçük olup yer bulmak zor oluyor. Parkta, yetişmiş ağaçların oluşturduğu gölge ve çim alanlar piknik yapmaya müsait, ancak mangal yakmak yasak. Ayrıca, yürüme, bisiklet ve koşu yolunun bulunduğu parka araçla girilmiyor, çeşitli büyüklüklerde bisiklet kiralayarak (saati 6 TL) spor ve sürüş keyfi de mümkün.
Tıkla Tıkla Tıkla
KIZILAY METRO İSTASYONU
Tıkla Tıkla "Keçiören Şehitlik-Atatürk Kültür Merkezi" arasında hizmet veren metro hattının 3,3 km daha uzatılarak Kızılay'a bağlanması projesinde GAR ve ADLİYE istasyonlarında çalışmalar sürdürülüyor. Son nokta olan Kızılay istasyonunda da çalışmalara Nisan 2020 de başlandı.
"Tünel Tipi" olarak yapılacak istasyon için, Büyükşehir Belediye binası önünde ve Adalet Bakanlığı yanında olmak üzere iki noktadan şaftlar açılacak ve bütün kazı ve yapım malzemesi, makine, ekipmanın istasyon katına indirilmesi ve çıkarılmasında kullanılacak. Nihai durumda da havalandırma bacası olarak kalacak.
İstasyonun, mevcut durumdaki Kızılay Metro İstasyonu ile yeraltından bağlantısı olacak. Ayrıca, Güven Park kenarından da yaya giriş çıkışı yapılacak. Minibüs durakları bu bölgeden kalkacak.
Tıkla Tıkla
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
anasayfa | amaç | çalışılan yollar | kapalı yollar | yol durumu | hava durumu | genel | akademik | ziyaretçi defteri | iletişim | TÜRKÇE | ENGLISH | haber-gazete | gezenti rehberi | Ankara'dan
Whatsapp'ta paylaş Yazdır Yazdır
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla